Школа вјеронауке у Никшићу

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија у Никшићу је, под окриљем Саборног храма Светог Василија Острошког, у току школа вјеронауке за одрасле.

Часови се, у просторијама Духовног центра Преподобног Исаије од Оногошта у Карађорђевој улици, одржавају једанпут недјељно, а интересовање за ову школу, према ријечима теолога Антонија Кнежевића, вјероучитеља, је, као и претходних година, велико. Полазници су, махом, средњошколци и студенти и један мањи број старијих, који су заинтересовани да стекну основна или прошире постојеће знање о православној вјери.

Предавања се темеље на програму уџбеника из вјеронауке за средње школе у Србији. У назначене теме о постанку свијета и човјека, које се повезују са свим већим празницима Православне цркве, питањима и дискусијама укључују се и сами полазници.

Школа вјеронауке у Никшићу

Током трајања школе вјеронауке, која почиње у октобру, а завршава у јуну, полазници имају прилику да посјете неке од светиња наше Цркве, као што је манастир Михољска Превлака, гдје присуствују Сабору православне омладине и, већ традиционално, манастир Ћелије ваљевске, када литургијски празнују Благовјести и храмовну славу ове древне светиње.

Вјеронаука се, на овај начин, у Никшићу учи већ седамнаест година, а први предавач за дјецу био је протојереј Драган Крушић. Школа вјеронауке за одрасле организује се последњих седам година.