У манастиру Ђурђеви Ступови служена света Литургија

У недјељу 14. по Педесетници, 22. септембра 2019, када наша Црква прославља Свете Јоакима и Ану, у манастиру Ђурђеви Ступови, служена је света Литургија којом је началствовао протојереј-ставрофор Драган Ристић, архијерејски намјесник берански.

У манастиру Ђурђеви Ступови служена света Литургија

Вјерном народу, који се сабрао под сводовима Ђурђевих Ступова да молитвено прослави недјељни дан, пастирским словом обратио се началствујући, свештеник Драган Ристић, који је казао да је недјељу, дан Васкрсења Христовог, Господ одредио да буде дан одмора, дан посвећен Богу, посјети храму и служби Божјој.

„Све што Господ створи јесте лијепо и красно, а оно што људи стварају, често, зна да буде на погибао, као што је и на спасење. Свети храмови, подигнути у славу Божју, који су домови Духа Светог, призивају нас и позивају да се у њима молимо Господу за своје и спасење својих ближњих. Господ нас, увијек, радује са нечим новим, обнавља природу, кроз сваки онај годишњи круг. Кад погледамо црквени живот од Божића, Васкрса, па онај круг дивних празника, јуче смо прославили Рођење Пресвете Богородице, ускоро нам долази Крстовдан, дакле, све нам је Господ оставио да се томе створеном дивимо и да се кроз то поправљамо, чинимо добро и на тај начин задобијемо живот вјечни“, бесједио је о. Драган.

По одслуженој Литургији, у којој је вјерни народ приступио Светом Причешћу, у манастирској порти је, са благословом Епископа будимљанско-никшићког Јоаникија, обављено освећење јесењих плодова и молитва благодарења Богу за све дарове.

Овај лијепи догађај, који свој коријен има у нашим народним обичајима приношења благодарности Богу, почео је прошле године. И овом приликом, на изложби су своје домаће производе, као што су мед, сир, рукодјеље и бројне плодове земље изложили вријених домаћина овог краја.

Организатори су били: Епархија будимљанско-никшићка, СО Беране и Управа манастира Ђурђеви Ступови.