Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Беч

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије боравио је у Бечу у периоду од 23. до 26. септембра на позив Епископа аустријско-швајцарског Г. Андреја.

Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Беч

Посјета Преосвећеног Епископа Јоаникија Српској православној Црквеној општини Светог Саве у Бечу, почела је у суботу 23. септембра, када је Владика, најприје, присуствовао културно-духовној манифестацији „Госпојински сусрети“, организовној поводом празника Мале Госпојине, а посвећена је очувању духовности, традиције, културе српског народа и српског језика.

Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Беч

Том приликом Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија сачекао је и топло поздравио велики број присутних, а он је подијелио благослове и похвалио организаторе ове лијепе манифестације. Духовни концерт одржао је отац Серафим са групом Србче и гостима концерта.

Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Беч

Манифестација „Госпојински сусрети“ завршена је у недјељу 24. септембра програмом, уприличеним након литургијског сабрања у храму Рођења Пресвете Богородице. Литургију је служио Његово Преосвештенство владика Јоаникије, послије које је литија бројног вјерног народа опходила храм, а освећени су славски колач и жито.

Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Беч

У име Епископа Андреја, протојереј-ставрофор Петар Пантић, настојатељ храма, поздравио је Епископа Јоаникија и захвалио му на љубави, пожртвованости и спремности да се одазове позиву и својим присуством увелича прославу храмовне славе. У име надлежног Епископа и свештенства храма, о. Петар је Владици предао пригодан поклон – епископску панагију и књигу Споменица ЦО Светог Саве у Бечу. Преосвећени Епископ је захвалио на гостопримству, изразивши радост због сусрета са вјерним народом, који, иако далеко од отаџбине, непоколебљиво чува вјеру својих отаца. Он је вјерни народ поучио о значају празника Рођења Пресвете Богородице, уручивши у знак љубави позлаћени ручни крст којим ће Епископ и свештенство овог храма призивати благослов Божји на сабрани народ.

Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Беч

У сали храма изведен је културно-духовни програм током којег су се, између осталог, чуле пјесме о Косову и Метохији, о нашим светињама, светим личностима наше Цркве и нашег рода, а најмлађи су извели сплет игара из Србије.

Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Беч

Благодарећи љубазности домаћина Српске Црквене општине Светог Саве у Бечу, Преосвећени Епископ Јоаникије је имао прилику да посјети и храм Светог Саве, који са Црквено-општинским домом чини централни комплекс Српске православне цркве у Бечу. Изграђен је 1893. Љепотом и начином израде издваја се орнаментика сводова храма, као и олтарска преграда коју је урадио чувени умјетник тог времена Александар Алберт. Унутрашњост дома Црквене општине красе слике и фотографије, међу којима се, као најчувенија, издваја икона Светог Саве на платну, рад Уроша Предића.

Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Беч

У храму Васкрсења Христовог Преосвећеног Епископа Јоаникија ријечима срдачне добродошлице поздравио је протојереј-ставрофор Драго Вујић, који је за високог госта приредио и пријем. Иначе, ова црква освештана је 2007. Фреске у храму урадио је уметнички атеље Минић, из Београда, а црквени ентеријер сачинила је Галерија лијепих уметности „Свети Никола из Батајнице.

Преосвећени Епископ Јоаникије посјетио Беч

Његово Преосвештенство био је обрадован и пријатно изненађен љепотом храмова.
Током посјете Бечу Владика будимљанско-никшићки Јоаникије обишао је, у пратњи својих домаћина, и храм Светог Николе, Руске православне цркве, као и центар Беча, града који, због присуства великог броја Срба, носи титулу престонице српске дијаспоре. Посјетио је и један од умјетничко-историјских музеја, чију посебну вриједност, међу другим бројним црквеним предметима, чини дио Часног Крста Господњег, један од клинова којима је на Крст био прикован Господ Исус Христос, убрус Свете Веронике, која је, према предању Цркве, својом марамом обрисала знојаво и окрвављено лице Исуса Христа када је Он, носећи Крст, одлазио на Голготу.