Сабор српских светитеља свечано прослављен у манастиру Косијерево

У 14. недјељу по Педесетници, 10. септембра 2017, у манастиру Косијерево, у Петровићима код Никшића, одржан је традиционални Сабор српских породица, који се организује благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија.

Сабор српских светитеља свечано прослављен у манастиру Косијерево

Свету Литургију у манастирској цркви Рођења Пресвете Богородице служили су: јеромонах Арсеније Самарџић, игуман манастира Косијерево, протојереј-ставрофор Радојица Божовић, свештеник у пензији и јереј Данило Зиројевић, парох никшићки.

Сабор српских светитеља свечано прослављен у манастиру Косијерево

Литургијском сабрању присуствовали су бројни вјерници из Никшића и других мјеста Црне Горе и Републике Српске, који су приступили Светом Причешћу. Благосиљан је и преломљен славски колач, који је поводом своје славе – празника Сабор српских светитеља и просветитеља, припремио Сабор српских породица.
Срећно и Богом благословено сабрање, ријечима пастирске бесједе, пожелио је свештеник Радојица Божовић.

Сабор српских светитеља свечано прослављен у манастиру Косијерево

Проф. Миле Цицмил, предсједник УО Сабора српских породица је поздравио окупљене и рекао да је велики Божји благослов да се бројне српске породице, по девети пут, сабирају уз велику светињу, храм мученик, манастир Косијерево.
„Са благословом нашег Епископа Г. Јоаникија, са љубављу која везује све нас и неизмјерном радошћу можемо рећи да, ипак, опстајемо и трајемо у овом нимало лаком времену кад све посустаје“, казао је Цицмил, изразивши забринутост за српски народ на Косову и Метохији, али и у Црној Гори, којем је, по ријечима Цицмила, наметнуто да га „штите“ они од којих је добијао само патњу, муке и прогон.

Сабор српских светитеља свечано прослављен у манастиру Косијерево

Цицмил је позвао да се саборно у молитвама присутних помену и они који су се упокојили, а који су благосиљали одржавање Сабора српских породица: протојереја-ставрофора Алексу Павловића и о. Теодора, сабрата манастира Косијерево.

Сабор српских светитеља свечано прослављен у манастиру Косијерево

Он је са присутнима подијелио радост поводом рођења нових чланова породица окупљених у овом Сабору, те вјенчања и најављених нових благословених бракова.
Уручена је захвалница КУД „Освит“ из Билеће, коју је, у име чланова, примила Мила Скочајић.

Одржан је пригодан културно-умјетнички програм, а дружење је настављено уз трпезу братске љубави.