Дјеца са Косова и Метохије љетовала на Жабљаку

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског и косовско-метохијског Г. Теодосија, група дјеце са Косова и Метохије, боравила је ових дана на Жабљаку.

Дјеца са Косова и Метохије љетовала на Жабљаку

Охрабрени лијепим успоменама које су са љетовања на Жабљаку понијелипретходних година, Епархија рашко-призренска је, и ове године, поновила акцију и на одмор у Црној Гори повела педесет и петоро дјеце из српских енклава на Косову и Метохији.

Дјеца са Косова и Метохије љетовала на Жабљаку

Дјеца из Гораждевца, Осојана и Истока,најудаљенијих српских енклава на Косову и Метохијису, у пратњи својих учитеља и свештеника Ненада Нашпалића, на Жабљаку боравила од недјеље до четврткапрошле седмице, а гостопримство им је, највећим дијелом, указао домаћин Горан Шибалић.

Дјеца са Косова и Метохије љетовала на Жабљаку

Боравак у живописном жабљачком крају за малишане је био испуњен разним забавно-рекреативним активностима и обиласцима културно-историјских и вјерских знаменитости.

Дјеца са Косова и Метохије љетовала на Жабљаку

Посјетили су, поред осталог, Саборни храм Преображења Господњег у Жабљаку, гдје их је ријечима добродошлице поздравио надлежни парох протојереј Миливоје Јововић. Он је за драге госте, наше сународнике са Косова и Метохије, приредио трпезу љубави и уручио им пригодне поклоне. Дјеца су обишла и Црно језеро, мост на ријеци Тари, манастире Пива и Подмалинско, а љетовање су, потом, наставилана црногорском приморју.

Дјеца са Косова и Метохије љетовала на Жабљаку

Боравак на Жабљаку и у другим мјестима Црне Горе, који постају традиционални, прилика је за дјецу најскромнијег социјалног статуса, да први пут виде море, да, бар, на кратко, забораве живот у изолацији, упознају другу дјецу, склопе пријатељства и уживају у распусту далеко од тешке свакодневице.