Концерт хора Преподобне мајке Ангелине из Никшића

У Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, на празник Полагања полагања ризе Пресвете Богородице, у уторак 13. септембра 2016, одржан је концерт црквеног хора Преподобне мати Ангелине.

Концерт хора Преподобне мајке Ангелине из Никшића

Под диригентском палицом проф. Ане Бојић,хор Преподобне мати Ангелине српске уприличио је, у препуној никшићкој Саборној цркви, а поводом обиљежавања петнаест година од оснивања, цјеловечерњи концерт.

Концерт хора Преподобне мајке Ангелине из Никшића

Свечаном догађају је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије,свештенство никшићког намјесништва и велики број грађана, на чије задовољство је хор извео низ духовних и световних пјесама.

Концерт хора Преподобне мајке Ангелине из Никшића

У име Црквене општине Никшић, Преосвећеног Владику, чланове хора са диригентом, те бројну публикупоздравио је јереј Остоја Кнежевић, старјешина Саборног храма у Никшићу, који је казао да посебан значај и осјећај црквене пуноће за хор представља присуство Владике Јоаникија, чијим благословом су основани и први пут почели да пјевају, најприје, у никшићком Саборном храму, а потом и у многим другим храмовима наше Цркве.

Концерт хора Преподобне мајке Ангелине из Никшића

Честитајући јубилеј хору, са жељом да још много година пјевају у славу Бога, Његових светитеља и свега што је непролазно у српском роду, сабрање јеблагословио Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Концерт хора Преподобне мајке Ангелине из Никшића

"Велика је радост сваки пут када нас наш хор Преподобне мајке Ангелине сабере да уживамо у црквеном појању које изводи овај хор дјеце, омладине, па већ и одраслих људи. Хор је основан као дјечји, а они су, у међувремену, порасли, поједини чланови су основали своје породице, па имају и бројни подмладак. Радује док гледамо како се наш хор обнавља, напредује, како нас увијек изнова обрадују новим пјесмама, мелодијама, а од свега најљепше је то да овај хор уљепшава света богослужења како у овом, тако и у другим храмовима широм васељене, већ петнаест година."

Концерт хора Преподобне мајке Ангелине из Никшића

"Велика је улога и овог, и хора Светог новомученика Станка, дакле, имамо два хора у Никшићу и то је рјеткост. Једини примјер у Епархији будимљанско-никшићкој је град Никшић у коме дјелују два хора, која одлично функционишу и лијепо се надопуњавају."

Концерт хора Преподобне мајке Ангелине из Никшића

"Од срца честитамо диригенткињи Ани Бојић, свим члановима хора и онима који су их подржавали. Најважније је да имају Божји благослов, а имаће га увијек само ако буду лијепо радили, као што су и до сада, да се васпитавају у вјери, нади и љубави, да са страхом Божјим приступају свакој светој служби као што и треба да би духовно узрастали“, поручио је Владика Јоаникије.

Концерт хора Преподобне мајке Ангелине из Никшића

Хор Преподобне мати Ангелине извео је програм који је жанровски био подијељен у три дијела. У првом је представљена православна духовна хорска музика, жанровски и композиционо различита, настала у неколико епоха: Свјете тихиј (Дворецки), Царска јектенија, непознатог аутора, Достојно јест (српски напјев), Богородице дјево (руски напјев), Благослови душе моја Господа (Дм. Алеманова) и Богородице дјево (Рахмањинов).

Концерт хора Преподобне мајке Ангелине из Никшића

У другом дијелу концерта,подмладак хора је освојио срца публике извођењем пјесмама: Дарови Светог Јована Владимира, Молитва и Нек` свуда љубав сја.У трећем сегменту концерта интерпретирана су дјела из области свјетовне хорске литературе, инспирисана националном фолклорном традицијом српског и других словенских народа, па су се могле чути: Маријо дели бела кумријо, Оро се вије (Јовица Гавриловић), Засп`о Јанко, Жубор вода жуборила, Македонска хумореска (Т. Скаловски), Во поље берјоза стајала (Ј. Тугаринова), Јихав козак.