Саопштење за јавност поводом депоније у Беранама

Поводом плана о регионалној депонији смећа за коју је понуђена локација на Васовој води поред Берана дужни смо да надлежне институције и јавност Црне Горе подсјетимо да је избор поменуте локације незаконит и недопустив из више разлога.

Мјесто за депонију је у недозвољеној близини два стара манастира, Ђурђеви Ступови и Шудикова, који су као светиње од изузетног значаја заштићени законом. Недопустиво је да се осмовјековни манастир Ђурђеви ступови, за кога је везана сва народна и културна историја беранског краја и шире околине, угрожава било каквом депонијом смећа. Нијесмо могли очекивати да ће у сусрет прослави осамстогодишњег јубилеја овог манастира и историјског епископског сједишта државне институције Црне Горе у овом случају драстично прекршити основне законске прописе који регулишу удаљеност депоније од сакралних објеката. Умјесто доброг обичаја да државне институције поводом великог јубилеја овог знаменитог манастира заштите и уљепшају његову околину, Ђурђеви Ступови су од стране речених институција „награђени и почашћени“ депонијом.

Због недопустиво малог растојања (свега 600 метара) садашње сметлиште на Васовој води највише угрожава манастир Шудикову, чувену светињу која је кроз дуге вјекове ропства под Турцима била најпознатији културни центар у Средњем и Горњем Полимљу. Такође је због малог растојања од истог сметлишта угрожено неолитско насеље на Беран-кршу иако је и оно заштићено законом.

Депонија у Беранама

Противзаконитом одлуком о смјештању регионалне депоније у непосредној близини поменутих светиња умањује се значај рада Цркве која се заједно са вјерним народом максимално потрудила да своје светиње обнови и украси како би Беране са својим манастирима постало оаза духовности, културе и туризма. Да ли је могуће да је некоме стало да се смјештањем регионалне депоније на улазу у овај град, Беране прочује по смећу умјесто по светињама, култури и незагађеној животној средини.

Ако се у такозваној Студији локације регионалне депоније уносе нетачни подаци и занемарују законски прописи онда је више него јасно да надлежне институције ни из далека не воде довољно рачуна о заштити здравља људи, животне средине и културних добара. Тиме на самом дјелу пропада и драгоцјени пројекат ,,Црна Гора еколошка држава,,. Више је него јасно да се садашњим сметлиштем у Беранама, гдје се нажалост одлаже и медицински отпад, најгрубље угрожава здравље људи и трује животна средина, укључујући и извор пијаће воде (Васова вода).

Због свега горе наведеног позивамо надлежне институције ( Општина Беране, Министарство уређења простора и заштите животне средине, Агенција за заштиту животне средине) да нађу неку другу локацију у складу са важећим стандардима за ову област, и да досадашње сметлиште које угрожава светиње и представља општу опасност за здравље људи што прије затворе.