Љетњи сабор у Сутивану

У храму Светог Јована Крститеља у Сутивану код Бијелог Поља Свету Литургију на празник Рођења Светог Јована Претече служио је протојереј-ставрофор Мираш Богавац са протојерејем Дарком Пејићем и јерејем Жељаном Савићем.

Обраћајући се пригодном бесједом отац Дарко је подсјетио на мученички живот Светитеља Јована, који је заблистао вјечном славом.

Љетњи сабор у Сутивану

„Ево нас у храму посвећеном Пророку, Крститељу, Претечи Господњем Светом Јовану и у дану у којем славимо његово рођење. То је и једино радовање њега и његових родитеља, једини тренутак да су се зарадовали срцем за оно што су примили на земљи и од земље. Све послије што су примили било је страдање, патња, а на крају и смрт. Цар Ирод, мислећи за Светог Јована Крститеља да је обећани месија, неко ко ће угрозити његов трон, посла војнике да нађу то дијете и убију га. А мајка његова Јелисавета побјеже са дјететом у пустињу, јер је Анђео посјети и обавијести шта ће се десити. Краљ Ирод, бијесан што није нашао дијете, пошаље војнике у храм да нађу и убију његовог оца Светог праведног Захарију, првосвештеника. Цар Ирод није гледао ни мјесто, ни вријеме само да би сачувао још који дан свјетске и земаљске славе.

Љетњи сабор у Сутивану

Убрзо, послије тог догађаја, када је Свети Јован имао нешто више од годину дана, умире и његова мајка и Свети Јован остаје сам. Међутим, о њему су бринули Анђели Божији и сам Господ. За вријеме одрастања и живота у пустињи није окусио ни хљеба, ни вина. Без крова и дома, имао је само једну хаљину од камиље длаке. Са 30 година изишао је први пут пред људе да испуни своју мисију, да их припрема и позове на покајање. Прва реченица упућена људима из уста Светог Претече Јована била је: „Покајте се“. Свети Јован Крститељ је убијен само зато што је био свједок истине и није хтио да тргује са њом. Изишавши пред цара, који је убио брата свог да би узео жену његову, рекао му је: „Не можеш имати жену брата својег, гријех смртни чиниш“. Овај, као владар, нареди да га баце у тамницу и окове. Иако га је затворио цар се бојао Светог Јована јер је осјетио правдољубивост и светост његовог живота. Видио је да ништа не може заплашити и застрашити Пророка и Претечу, јер је пророк и свједок истине. A човјек који је истинољубив не треба да се боји ничега, осим Бога. И сам Исус Христос је рекао за њега: „Највећи рођен од жене“, казао је отац Дарко.

Љетњи сабор у Сутивану

Он је позвао вјернике да чешће долазе на службе, да својим прилозима помогну да се доврши изградња храма. Недавно је завршен иконостас, а у току је израда полијелеја са иконама. У овом храму од 1. августа сваке прве недјеље у мјесецу служиће се Света Литургија.