Сабор православне дјеце Црне Горе

У Сабору православне дјеце Црне Горе, који се, у организацији Митрополије црногорско-приморске, одржава дванаесту годину заредом, на Цетињу учествују и дјеца из Епархије будимљанско-никшићке.

Сабор се, под геслом “Земља слави свога Спаситеља“, одржава 11. августа, на празник Светог мученика Калиника, а посвећен је обиљежавању значајних датума из историје Црне Горе – стошездесетогодишњици упокојења митрополита Петра II Петровића Његоша и тристагодишњици успостављања веза између Црне Горе и Русије.

Сабор православне дјеце Црне Горе

У програму, који ће најприје благословити, а потом и поздравним словом отворити Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, учествују дјеца чланови фолклорних група, црквених хорова, рецитатори и инструменталисти из Бара, Подгорице, Цетиња, Колашина, Херцег Новог, Котора, Даниловграда, Будве, Сутомора, Тивта, Ријеке Црнојевића. Своја умијећа овом приликом показаће и дјеца из наше Епархије.
Из Бијелог Поља учествује дјечији црквени хор Светог Николе са диригентом проф. Надом Раковић и група дјеце полазника вјеронауке при храму Светих апостола Петра и Павла, чији је вјероучитељ протојереј Дарко Пејић.
На Сабору православне дјеце Црне Горе представиће се 50-ак малишана са вјеронауке, коју у никшићком приградском насељу Страшевина, води попадија Лавиника Јововић. С обзиром на то да је школа оформљена у септембру прошле године ово је њихово прво учешће у Сабору, на којем ће са рецитацијом из “Горског вијенца“ наступити Татјана Глушица, а своје знање о нашем великом пјеснику Његошу одмјериће и у квизу под називом “Петар Петровић Његош – библијска историја“.

Казивањем одломка из “Горског вијенца“ школу вјеронауке за најмлађе из Никшића представиће Анастасија Кнежевић. Ова школа, чији је вјероучитељ попадија Јована Зиројевић, на Сабору ће учествовати са 20-ак чланова, основношколског узраста.

На Сабору ће учествовати и Владимир Радојевић са Жабљака, који ће показати умијеће и љепоту пјевања уз гусле.