Сабрање на празник Светог Архангела Гаврила

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у уторак, 26. јула, на празник Сабора Светог Архангела Гаврила Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог Архангела Михаила у селу Приградинa код Велимља у Бањанима.

Сабрање на празник Светог Архангела Гаврила

Саслуживало је неколико свештеника, свештеномонаха и ђакона Епархије будимљанско-никшићке: протојереји Драган Крушић и Петар Крговић, јеромонах Арсеније, настојатељ манастира Косијерево и новорукоположени ђакон Раденко Копривица. Вјерном народу Велимља и околних бањанских села и онима који су поријеклом из овог краја, а већ неколико година се на овај свети дан окупљају у празничном сабрању, обратио се Преосвећени Епископ бесједећи о црквено-народном сабору који се у славу Светих бестјелесних сила одржава у Приградини.

Сабрање на празник Светог Архангела Гаврила

“Диван је овај наш сабор код ове наше Саборне светиње, а диван је зато што је под покровитељством Светих небеских сила бестјелесних, од којих славимо многе, а највише Свете арханђеле Михаила и Гаврила. Данас је љетња слава овог светог храма, главна слава је на јесен, али, дошло је вријеме да нам је лакше и погодније да се окупимо на љетњу славу, јер се народ из ових долина и гора умногоме раселио. Хвала Богу, они нијесу заборавили своју светињу и гробове својих предака, већ са великом радошћу долазе овдје на овај свети дан да се саберемо, заједнички Богу помолимо и направимо сабор Господњи“.

Сабрање на празник Светог Архангела Гаврила

“На овом данашњем сабору, који је велики, иако нас није много, много је анђела Божијих присутно, и душе наших предака су заједно са нама и учествују у овој Светој служби. Заједнички је принос за све, и за нас који смо овдје на земљи и за оне који су већ отишли на Небо, упокојили се и прешли у нови живот, јер нам је свима глава Господ Исус Христос Бог и Спаситељ наш, Чије име призивамо, Коме се клањамо, Коме се молимо, Који нас обједињује Духом својим Светим, јер смо крштени сви у име Свете и живоносне Тројице, Оца и Сина и Светог Духа. Преко Сина Божијег усиновљени смо сви Богу и Оцу, а Духом Светим обједињени, освећени и укријепљени. Иако у овом животу трпимо доста искушења, али Духом Божијим подизани, увијек се радујемо и окупљамо на овим нашим саборима да се сјединимо са Богом, причестимо Светим тајнама Христовим. То је смисао овог светог сабора“, рекао је Његово Преосвештенство владика Јоаникије.

Сабрање на празник Светог Архангела Гаврила

Током Свете Архијерејске Литургије обављено је причешће вјерног народа, а извршен је и кратак помен ктиторима, градитељима, приложницима и онима који почивају у гробљу поред цркве Светог Архангела Михаила. Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије је позвао вјерни народ да се и даље на овај дан окупљају у црквено-народном сабору код светог храма и захвалио члановима Црквеног одбора на труду да се ова светиња обнови и украси, а гробље уреди. Вјерници су приступили Светом причешћу, а освештан је и пререзан славски колач, који су поводом прослављања љетње славе храма Светог Архангела Михаила, припремили чланови Црквеног одбора.