Прослављена манстирска слава Светог Николаја Мирликијског у Бијелом Пољу

Светом литургијом, коју је у цркви Светог Николе у Никољцу у Бијелом Пољу служио протојереј-ставрофор Мираш Богавац (саслуживали протојереј Дарко Пејић и јереј Златко Василић), причешћем и пресијецањем славских колача прослављена је манстирска слава Светог Николaja Мирликијског Чудотворца.

У бесједи послије Свете Литургије о. Дарко је казао да је ово један од најљепших дана када српски народ слави једног од највећих светитеља Светог Николаја Мирликијског Чудотворца.

Прослављена манстирска слава Светог Николаја Мирликијског у Бијелом Пољу

“У историји примања православља записано је необично предање када су свети равопапостолни Ћирило и Методије дошли међу наше претке који су у то вријеме били многобошци. Њихови шатори и домови били су пуни разних паганских божанстава, а двојица светитеља почеше проповиједати вјеру једнога Бога на разне начине покушавајући да наговоре словенске народе да приме свету вјеру православну и приме Христа Господа за спаситеља. Међутим, народ навикао на рат и мач и непрестану борбу, није се много обазирао на оно што су они говорили. И када су они служили литургију и изнијели прву икону пред тај народ, и послије свете Литургије почели прву бесједу и проповијед, један од свете браће испричао је о житију Светога Николаја. Бесједио им је о томе како је Светом Николају још као дјечаку његов стриц рекао: “Благо народу којем ти будеш пастир.“ Пошто је убрзо остао без родитеља Свети Николај је узео све своје имање и раздијелио сиромасима. То се каже и у тропару пјесме његове да је био “сиромашан богатством, није имао ничега, ни богатство ни кров над главом, али богат вјером и Богом“. Када су Словени чули свједочење о таквом човјеку, паде један од словенских старјешина и прими крштење, а за њим и остали. А први дар који добише била је икона Светога Николаја Мирликијског Чудотворца. Како тада тако и данас, ни један Србин све док слави Светога Николаја и Светога Саву, док им се моли и узда у њихову помоћ, неће остати без помоћи. Свети Николај се толико слави јер је тако брз и вољан да помогне. Призивају га и на мору и свугдје. Ево и овдје у старом храму њему посвећеном молимо се Светом Николају, а у Бијелом Пољу највише је вјерника који славе Светог Николу“, бесједио је о. Дарко. Он се захвалио домаћину који је припремио трпезу љубави за овогодишњу славу хаџи Ранку Дамјановићу, као и домаћину за сљедећу годину Драгану Раховићу.