Прослава Светог Саве у храму Светог Василија Острошког у Никшићу

Празник Светог Саве, Првог Архиепископа српског у овом граду прослављен је молитвеним сабрањем у Саборној цркви Светог Василија Острошког. Свечано литургијско славље служило је свештенство архијерејског намјесништва никшићког: протојереј Драган Крушић, јереј Слободан Јокић, свештеници Остоја Кнежевић, Никола Зечевић, Мирко Вукотић и ђакон Никола Маројевић.

Прослава Светог Саве у храму Светог Василија Острошког у Никшићу

Светом богослужењу је, у великом броју, присуствовао вјерни народ Никшића. Њима се пригодном бесједом обратио протојереј Драган Крушић, који је казао да, иако вјекови дијеле српски народ од времена у коме је живио Свети Сава, његово присуство у нашем роду, коме је утемељитељ и у историји Српске Цркве, чији је оснивач, није умањено.

Прослава Светог Саве у храму Светог Василија Острошког у Никшићу

“Његово присуство је расло из једне епохе у другу, као и његов утицај. Као што злато које пролази кроз ватру, све више сија и сија, тако, пролазећи кроз огањ вјекова и времена, лик Светог Саве је све јаче сијао и сија, и све више свијетли сваком новом покољењу. Зато је он веома близак свима нама“, казао је свештеник Крушић.

Подсјећајући на ријечи из житија Светог Саве, упућене свеколиком српском роду “Ја вас родих Духом Светим и Еванђељем“, које за једног великог мислиоца нашег времена значе да је Свети Дух садашње вријеме бића Божијег, отац Драган је истакао да за Бога нема прошлости, ни будућности, јер је Он вјечан.

Прослава Светог Саве у храму Светог Василија Острошког у Никшићу

“И сви људи, рођени силом Духа Светог и Еванђеља, присутни су у свим временима. Њихова дјела се вреднују, сретају и прожимају у сваком времену. Тако су личност и дјела Светог Саве присутни и у нашем времену. Због тога је веома значајно шта нам данас каже и поручује Свети Сава. Као што је нашим прецима говорио, он би и нама данас имао да каже значајне ствари.“

Прослава Светог Саве у храму Светог Василија Острошког у Никшићу

“Међу нама данас може да се чује да смо дјеца Светог Саве, дјеца Немањића, Лазаревића, Обилића, потомци светитеља, мученика, јунака и витезова. Добро је што се тога сјећамо, али то није довољно, јер би нам данас Свети Сава, сигурно, рекао: Ако сте дјеца великих предака, чините добра и велика дјела, достојна њих. Потребно је да њиховом вјером живите, њиховим идеалима да се напајате, њиховом храброшћу, самоодрицањем, љубављу према Богу и људима. Треба тако да се хватате у коштац са изазовима свог времена и искушењима у њима. Потребно је да сагледате своје задатке и да их рјешавате срцем и душом, као што би их рјешавали ваши велики преци, да су данас међу вама“, поручио је, између осталог, протојереј Драган Крушић.

Прослава Светог Саве у храму Светог Василија Острошког у Никшићу

Како је Савиндан слава једног броја братстава у Никшићу славарима је честитано крсно име, а освештани су и пререзани славски колачи.

Своју крсну славу, ломљењем славског колача, прославио је и Клуб добровољних давалаца крви Свети Сава из Никшића, чији чланови су, и ове године уочи празника, организовали традиционалну Савинданску акцију добровољног прикупљања крви у Никшићу.

Прослава Светог Саве у храму Светог Василија Острошког у Никшићу

Прослављање празника је настављено светосавским програмом у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког. Малишане и њихове родитеље поздравио је свештеник Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки пожељевши им добродошлицу на традиционалну свечаност, коју, у част Првог Архиепископа и просветитеља српског Светог Саве, са радошћу и љубављу спремају полазници вјеронауке.

“Коме би се дјеца радовала ако не Светом Сави и кад би ми одрасли могли да учимо од дјеце ако не данас на овај свети дан. Господ је рекао “Пустите дјецу да дођу к Мени“, обраћајући се, у ствари, нама одраслима да будемо попут дјеце и учимо се од њих радости, труду, пожртвованости, искрености, љубави.“

Прослава Светог Саве у храму Светог Василија Острошког у Никшићу

Дјеца, полазници вјеронауке при никшићком Саборном храму, коју води вјероучитељ Јована Зиројевић, казивали су стихове посвећене Светитељу Сави и његовом празнику, пјесме и молитве Господу и Мајци Божијој. Свим малишанима подијељени су светосавски поклони са иконицом Светог Саве, који је обезбиједила Црквена општина Никшић и неколико никшићких приватних предузећа.