Преображење Господње слава Саборног храма и града Требиња

Преображење Господње слава Саборног храма и града Требиња и ове године свечано је прослављена.

Преображење Господње слава Саборног храма и града Требиња

Пред сам празник осјећала се предпразничка радост у граду који је био испуњен великим бројем гостију, који су овом приликом у Требиње пристигли са разних крајева земље и иностранства. Уочи великог празника служено је вечерње Богослужење са петохљебницом, које је служио Епископ г. Григорије са свештенством и гостима.

Преображење Господње слава Саборног храма и града Требиња

На сам дан празника Свету Архијерејску Литургију служио је епископ Григорије уз саслужење епископа Атанасија, новоизабраног викарног Епископа Јована (Ћулибрка) те бројног свештенста из више Епархија СПЦ. На Светој Литургији присутни су били и представници државне власти, пресједник Владе РС г. Александар Џомбић са министрима из Владе те начелник Општине Требиње др Доброслав Ћук са сарадницима. Послије читања Светог Јенђеља бесједом се вјерним обратио викарни Епископ липљански г. Јован. Велики број вјерног народа нарочито дјеце узео је учешће у Светом Причешћу. Након ломљења славског колача и освећења грожђа у порти храма је приређен пригодан програм а у Епархијском Дому свечана Трпеза љубави. Као и сваке године, Епископ Григорије је у општини пререзао славски колач и присутнима честитао славу Града.

Преображење Господње слава Саборног храма и града Требиња

На дан празника увече Требињским улицама прошла је свечана Литија у којој су учествовали епископ Зворничко-тузлански г. Василије, епископ Будимљанско-никшићки г. Јоаникије, епископ Рашко-призренски г. Теодосије, епископ г. Атанасије, новоизабрани епископ Липљански г. Јован и домаћин епископ г. Григорије, са преко педесет свештеника и монаха из више епархија. У Литији су узели учешће и предсједник РС г. Милорад Додик, премијер РС г. Александар Џомбић са министрима, градоначелник Београда г. Драган Ђилас, Емир Кустурица, Дејан Бодирога, Бранислав Лечић, Драган Бјелогрлић, Иван Тасовац и многи други.

Преображење Господње слава Саборног храма и града Требиња

На градском тргу сабраном народу обратили су се: начелник Општине Требиње др Доброслав Ћук, Епископ Јоаникије, који је благословио и поздравио све присутне госте и вјерни народ, г. Милорад Додик, г. Драган Ђилас и г. Емир Кустурица. Након Литије на градском тргу одржан је концерт Сање Илића и групе Балканика.