Пред почетак васкршњег поста

Света Литургија у недјељу 6. марта, уочи почетка Великог Часног поста служена је Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

Литургију су служили свештенослужитељи никшићког Саборног храма: протојереј Марко Ђурковић, јереји Василије Брборић и Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, јеромонах Јефтимије Шкулетић, старјешина Саборне цркве Светог Василија Острошког и ђакон Никола Маројевић.

Пред почетак васкршњег поста

Богослужењу пред почетак Васкршњег поста присуствовали су бројни вјерници, којима се, након читања Светог Јеванђеља обратио свештеник Слободан Јокић. Он се осврнуо на ријечи из јеванђељске заповијести о праштању, ријечи које често срећемо у Светом писму и сваки дан изговарамо у молитви Оче наш, тражећи да нам се опросте дугови, као што и ми опраштамо својим дужницима, казао је отац Слободан.

„Смогните снаге кад вас неко увриједи да опростите. Смогните снаге да кад неко тражи опроштај да му опростите. Смогните још више снаге кад ви некога увриједите да тражите опроштај. Ако не будемо тако радили онда нећемо бити синови Божији. Није лако увијек опростити. Људи смо, пали смо. Тешко је, али кад опростимо онда смо Божији, онда смо као Христос Који је на крсту опростио онима који Га разапињу“, рекао је, позивајући у својој бесједи на праштање, јереј Слободан Јокић.

Пред почетак васкршњег поста

Он је говорио и о Посту као прилици за човјеково преумљење.

„Немојте да вам пост сам по себи буде циљ, нити да га стављате испред ближњих својих. Немојте својим постом да увриједите другога, немојте да вам пост буде значајнији од односа са другим људима. Пост нам помаже, он је још једна прилика да будемо бољи људи, јер, какав сам човјек ако нијесам Божији. То је самац човјек, без игдје икога. Ни Бог наш није самац, него је Света Тројица. Из своје бескрајне љубави створио је човјека, а потом човјеку створио жену, опет да не буде сам. Можеш да имаш сва блага овог свијета, можеш да радиш било који посао, али, кад си сам све то пада у воду. Све ће то овај мољац и ова рђа да униште. Бити Божији значи бити другачији, значи чинити добро другоме, и бити свет као што су наши светитељи које увијек имамо за примјер да су живот свој посветили за другога“, истакао је свештеник Слободан Јокић.