Благовјештенско путовање кроз Херцеговину

Саборна црква Светог Василија Острошког у Никшићу организовала је на Благовијести једнодневно поклоничко путовање манастирима Херцеговине.

Вође пута били су свештеници Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки и Никола Зечевић парох драговолучки и теолог Антоније Кнежевић, вјероучитељ. Поклоници, њих 50-ак, најприје су, поводом храмовне славе – Благовијести, посјетили манастир Херцеговачку Грачаницу, гдје је Преосвећеном Епископу захумско-херцеговачком и приморском Г. Григорију у Светој Архијерејској Литургији саслуживало бројно свештенство, међу којима, са поменутим свештеницима из Никшића, и протојереј Петар Крговић, парох граховски. На крају Литургије служен је помен на гробу у цркви пјеснику Јовану Дучићу, чији се земаљски живот завршио управо на Благовијести 1943. године. Учесници путовања присуствовали су храмовној слави и духовној светковини, која је одржана на Црквини. У програму су, у присуству пјесника Матије Бећковића, уприличене промоције књига „Антологија Бећковић“ и „Монографија Матија“. О овим дјелима говорили су проф. др Јован Делић и пјесник Селимир Радуловић, а наступили су и фолклорна група из Петро-Павловог поља и хор храма Херцеговачке Грачанице.

Благовјештенско путовање кроз Херцеговину

Вјерници из Никшића посјетили су, затим, манастир Тврдош. У обиласку манастирске цркве они млађи су се упознали са историјатом ове светиње, која је кроз историју више пута рушена и обнављана. У Тврдошу се подвизавао Свети Василије Острошки и сједиште је Захумско-херцеговачке Епархије. Монашко братство се непрекидно стара да Светињу тврдошке Богородице, што више обнови.

Након Тврдоша поклоници су обишли Требиње, град који својом љепотом и аутентичношћу, никога не оставља равнодушним, његову Саборну цркву Преображења Господњег, чија је једна од реликвија митра Светог Василија Острошког и Тврдошког.

Благовјештенско путовање кроз Херцеговину

Са историјатом манастира Добрићево вјернике из Никшића упознала је мати Текла, игуманија ове древне светиње. Одржали су помен на гробу архимандрита Симеона Биберџића, некадашњег игумана Манастира и помолили се за покој душе овог дивног старца, који је више од шест деценија био служитељ Олтара Божијег.
Благовјештенско путовање завршено је посјетом манастиру Косијерево, гдје је поклонике, са радошћу, дочекао јеромонах Арсеније. Уз пригодно послужење испричао им је појединости из живота овог Манастира у којем се налази стопало Светог Апостола Луке, а једно вријеме у Косијереву су се налазиле и мошти Светог Арсенија Сремца, другог Архиепископа Српског.

Благовјештенско путовање кроз Херцеговину

Поклоници херцеговачким светињама вратили су се у Никшић препуни лијепих утисака. Најмлађи у овој групи био је мали Василије који има двије и по године, док је најстарији загазио у осму деценију живота. Лијепе утиске са њима дијеле и други путници, махом студенти, ђаци и пензионери. Иако различитих узраста и интересовања, спојила их је љубав према светој православној вјери и светињама, које су биле и остале ослонац нашег народа.