Освећење крстова цркве у Биочама

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије освештао је, на празник Преподобне мати Ангелине, крстове за храм Светог Козме и Дамјана, који се гради у мјесту Биоче, на граници општина Бијело Поље и Беране.

У освећењу крстова Преосвећеном Владици саслуживали су: протојереј-ставрофор Мираш Богавац, јеромонах Георгије, настојатељ манастира Брезојевица, јеромонах Епифаније, игуман новоустановљеног манастира Златеш код Томашева, јереји Жељан Савић и Синиша Јанковић, надлежни парох, те јерођакон Антоније Корунић, сабрат Ђурђевих Ступова.

Освећење крстова цркве у Биочама

“Слава Богу на овоме дану и на Његовом дару, Који нас данас удостоји да се саберемо поред новозасноване светиње која се подиже у славу Божију и у част Светих љекара и чудотвораца Козме и Дамјана. Ово је важан датум у историји овога села и овога мјеста. Данас смо освештали крстове и они ће ускоро заблистати на врху куполе и на врху звоника, да сила Часнога крста закрили све оне који му се клањају и који прослављају Христа Господа. Спаситељ наш Господ Исус Христос својим крстом нас је исцијелио, очистиo и осветио, а васкрсењем Својим обесмртио. У крсту је сила Христовога крста, Христовога страдања и Његовог искупитељног дјела, Његове смрти и васкрсења, јер нас је Он својом крвљу искупио и очистио, васкрсењем обновио, сабрао и ујединио у Цркву Божију, а тако је Господ благоизволио да нас сабере и да Он буде камен темељац невидљиве духовне грађевине, неразориве заједнице Цркве Божије“, казао је Владика Јоаникије.

Када се гради храм, он је, према ријечима Његовог Преосвештенства, симбол оног неразоривог духовног храма коме је Господ глава, а сви који су крштени у име Пресвете и животворне Тројице, живи су судионици новог живота у Христу Исусу Господу. Чланови живог, вјечног и неразоривог храма Божијег крстом Христовим се штите и оснажују, јер преко крста долази исцјељење, просвећање и уразумљење, просвећење правом, истинитом вјером, највећим духовним богатством за којим, нагласио је Преосвећени владика, чезне свака боголика душа.

“Свему томе, драга браћо и сестре, темељ је света вјера православна, јер гдје је жива вјера тамо се и свака друга врлина умножава, и мир и слога и љубав. Нека међу вама, који градите овај храм и који се овдје сабирате, буде слоге и љубави и ту љубав јеванђелску Божију да свједочите цијеломе свијету. Мир Божији, који носите у својим срцима, мир са Богом и својим ближњима, да ширите куда год ходите, да се својом вјером поносите, не да се гордите, него да се молите Богу да вас Господ укрепљује у све дане живота вашега“.

Освећење крстова цркве у Биочама

“Ево великог благослова Божијег, овај храм се полако завршава. Данас смо освештали крстове и морам да захвалим свима који су учествовали у оснивању и подизању овог светога храма, који добија свој облик и љепоту. Видите пред вашим очима резултате свог дјела, свог рада и свог заједништва. Нека буде и убудуће тако, а када се овај свети храм сазида да у њега долазите и да се у њему Богу молите, да своју дјецу крштавате, младенце вјенчавате, да се храните небеским хљебом, да се причешћујете Светим тајнама Христовим, духовно да се оснажујете и будете прави хришћани, и тако да се препозна истинска вјера у овоме народу, а то и јесте права врлина“, поручио је у својој надахнутој бесједи Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Освећењу крстова, који ће врло брзо бити постављени на цркви Светих бесребреника Козме и Дамјана, присуствовао је велики број вјерника и мјештана Биоча, сусједних села, као и Берана и Бијелог Поља. Два крста од росваја храму је са љубављу приложило братство Стијовић.

Вјерни народ је приступио цјеливању иконе Светих Козме и Дамјана. Одбор за изградњу цркве, чији предсједник је Арсо Стијовић, припремио је за овај свечани дан трпезу љубави и пригодан програм у којем је учествовао хор Светог Арсенија Сремца из Затона.

Темељи храма, који се гради љубављу и братском слогом мјештана, освештани су 29. маја ове године.