Освештани крстови храма на Буковој Пољани

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Видовдан, у уторак, 28. јуна на Буковој Пољани, гдје се гради црква Светог Кнеза Лазара, молитвени помен Светом Кнезу Лазару и косовским јунацима, мученицима и новомученицима страдалим за вјеру и отачаство од Косовске битке до данашњег дана, међу којима и за ратнике са Букове Пољане.

Преосвећеном Владици је саслуживало више свештеника и свештеномонаха Епархије будимљанско-никшићке, а са њима и свештенослужитељи Митрополије црногорско-приморске: протојереји Бранко Тапушковић и Раде Радовић. Вјерном народу који је у молитвеном сабрању прославио празник Светог кнеза Лазара и Свих Светих мученика српских, обратио се Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије, који је казао да је Видовдан свети дан, али и дан српског бола и дубоких српских рана.
„Те косовске ране наш је народ видао кроз вјекове и ону стару рану тек што смо извидали, кроз јунаштво војводе Миљана и њему сродних и подобних, а појавише се ове нове косовске ране које нас све боле, и које видамо враћајући се својој Светој вјери, обнављајући старе светиње. Ево и овдје на Буковој пољани, гдје је проливена крв јунака за вјеру и отачаство, за слободу и част, за име и памћење, обнавља се једна древна, стара светиња чији темељи су нађени чудом Божијим“, казао је Владика.

Освештани крстови храма на Буковој Пољани

Овом приликом освештани су и постављени крстови на куполу и звоник цркве на Буковој Пољани, чија градња се приводи крају. Освештани златни крстови, према ријечима Преосвећеног владике Јоаникија, заблистали су на високој планини и у Божијој љепоти, све у славу имена Божијег, у славу Свете вјере православне и у славу Светог косовског мученика Кнеза Лазара.

„Нека нам ови крстови, као знамења силе побједе и васкрсења Христовог, буду утјеха и укрепљење и нека Господ излије благослов на све оне који се труде око изградње ове светиње, на све оне који овдје живе и који овдје долазе“, поручио је Његово Преосвештенство, захваливши Одбору за изградњу храма, а нарочито његовом предсједнику господину Свету Мартиновићу, који, према ријечима Преосвећеног Владике Јоаникија мудро води овај Одбор, правећи сваком мјеста, да се својом љубављу прилогом, угради у Свети храм, а он сам приложник је једног од освештаних крстова.

Владика је изразио благодарност и другим доброчинитељима храма на Буковој Пољани, а то су, поред осталих, г. Будимир Вукићевић, приложник позлаћеног крста на звонику, затим г. Славко Бабовић, који је овој светињи приложио Часну трпезу, иначе је предсједник Одбора за изградњу цркве Светог Евстатија Архиепископа српског у селу Трепча, док је приложник икона за иконостас, који ће ускоро бити постављен у цркви Светог кнеза Лазара на Буковој Пољани г. Радивоје Бакић. Врата и прозори за храм дар су Новице Драгојевића, а иконостас братства Лабовић.

„Оно што нас посебно радује је што се са градњом овог храма овдје формира и сабор Господњи који ће, ако Бог да, заживјети и трајати, а том сабору глава је Господ Исус Христос и његов человођа Свети кнез Лазар. Овдје ћемо увијек вршити помен свим јунацима од Косова до данашњег дана, који су пострадали, а међу њима, нарочито, помињати војводу Миљана Вуковића. Има их, уз војводу Миљана, наравно, још много, Бог зна који од њих је већи јунак“, поручио је у свом обраћању Епископ Јоаникије.

Освештани крстови храма на Буковој Пољани

Букова Пољана је висораван од 1500 м.н.в., која се налази на тромеђи Бара Краљских, Матешева и Речина. На овом мјесту 2002. године, у организацији Удружења Васојевића „Васо“ из Лијеве Ријеке, подигнут је споменик у знак сјећања на ратнике, који су погинули и рањени јуна 1877. године у једној од најзначајнијих битака, коју су Васојевићи имали у историји ратовања. Тада је одлучено да се, у славу погинулих и рањених у тој бици, на Буковој Пољани подигне и црква, а у реализацију ове одлуке кренуло се 2008. године. Рад Одбора за изградњу цркве, за чијег предсједника је изабран Свето Мартиновић, а потпредсједници су Богдан Лабовић и Новица Драгојевић, благословио је Његово Преосвештенство Владика Јоаникије. Земљиште за изградњу споменика и цркве поклонио је Вуксан Зечевић. На Видовдан 2008. године освештано је земљиште и положен камен темељац, а Одбор је кренуо у прикупљање средстава за градњу. На Видовдан 2010. године на постављеној приземној плочи Владика Јоаникије је са свештенством служио молитвени помен косовским јунацима, а до краја септембра исте године озидано је црквено здање, изливени су сводови, урађен звоник и купола.

На видовданском молитвеном сабрању на Буковој Пољани Преосвећеном Епископу Јоаникију, свештенству и вјерном народу обратио се и Свето Мартиновић, предсједник Одбора, који је сабране позвао да, у границама својих могућности, помогну завршетак радова и уређење овог Светог храма. Гостољубиви Васојевићи су припремили пригодно послужење, а није изостало ни свенародно весеље уз звук фруле, пјесму и струне гусала.