Дјечји Сабор у манастиру Добриловина

На празник Светог Евменија Гортинског, у суботу 1. октобра 2016, у манастиру Добриловина одржан је, са благословом Његовог ПреосвештенстваЕпископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникије, дјечији Сабор.

Дјечји Сабор у манастиру Добриловина

Сабору дјеце из наше Епархије претходило је свето богослужење. Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства и монаштва Епархије.

Молитвеном сабрању присуствовао је вјерни народ овог краја. Литургију је увеличао радостан чин крштења дјечака Милоша и Душана.

Дјечји Сабор у манастиру Добриловина

Потом је у порти древне немањићке задужбине, манастира Добриловина одржан дјечији Сабор, трећу годину за редом.

Учеснике Сабора и вјерни народ благословио је Преосвећени Епископ Јоаникије, који је казао да је Сабор дјеце наше Епархије у манастиру Добриловинивелика радост за ову светињу и све који су у њој окупљени.

Дјечји Сабор у манастиру Добриловина

"На почетку школске године сабирамо се са дјецом и вршимо молитве, призивамо Божју благодат на оне који крећу у школу да уче, да се развијају умно и духовно, да напредују у сваком погледу, јер је милост Божја потреба свима нама, а нарочито дјеци која узрастају, која се формирајудуховно, умно, ментално. Дјеца су права радост за Цркву и за овај свијет. И ми се обнављамо, подмлађујемо у сваком сусрету са дјецом. Због тога се ништа љепше није могло догодити данас овдје нама сабранима, него овај дјечји Сабор у манастиру Добриловини, нешто што нас све радује, што нас сједињује и враћа на прави пут Божји“.

Дјечји Сабор у манастиру Добриловина

"Није ли Господ Исус Христос рекао одраслима: Вратите се и будите као дјеца.Не да будемо умом дјеца, него незлобивошћу, кротошћу, послушношћу, оном чистотом дјетиње душе. То је оно што треба и нама одраслима“, рекао је Владика.

Он је захвалио свима који су се потрудили око организације овог дивног Сабора у манастиру Добриловини, прије свега, мати Макрини, настојатељици свете обитељи, која је, као и претходних година, показала велику љубав те је окупила дјецу и њихове вјероучитеље под окриље древне немањићке светиње.

Дјечји Сабор у манастиру Добриловина

"Ово је, већ, трећа година дамати Макрина окупља дјецу овдје, не само из Добриловине, него из Мојковца, Бијелог Поља и других мјеста наше Епархије. Није то тако велики број дјеце као што је на Цетињу, тамо је велики дјечји сабор. Многа од дјеце, која су данас овдје присутна, учествују и на том сабору са својим вјероучитељима, али је и овај наш дивни сабор лијеп, радостан, свијетао, од великог значаја“.

Дјечји Сабор у манастиру Добриловина

"Нека буде срећно и благословено свима. Нека буде срећно и благословенокрштење двојице дјечачића. Нека узрастају духовно и они и њихови родитељи, нека напредују њихови кумови. Нека их Бог благослови. Свима на радост овај дивни празник и дјечји Сабор“, поручио је на крају бесједе Владика Јоаникије.

Дјечји Сабор у манастиру Добриловина

У програму дјечјег Сабора, који се, са благословом Владике будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, у манастиру Добриловина,одржава у суботу по Крстовдану, учествовали су, са пригодним пјесмама, играма, рецитацијама и игроказима, црквени хорови и дјеца са вјеронауке из Бијелог Поља и Мојковца, као идјечји црквени хор при манастиру Мајсторовина.