Прослављен имендан мати Харитине, настојатељице манастира Вољавца

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Свете мученице Харитине, у четвртак 18. октобра 2018, поводом имендана монахиње Харитине, настојатељице манастира Вољавца код Бијелог Поља, Свету Архијерејску Литургију у овој древној задужбини Светог Стефана Немање.

Прослављен имендан мати Харитине, настојатељице манастира Вољавца

Владици је саслуживало свештенство и монаштво Епархије уз молитвено учешће вјерног народа.

Празник Свете мученице Харитине, ријечима бесједе сабранима је честитао Преосвећени Епископ Јоаникије, нагласивши да је човјек по својој природи призван на жртву, на вјеру, да живи за ближњег, да свједочи љубав. Љубав се, додао је Владика, не може посвједочити без жртве; највећу љубав показали су Свети апостоли, пострадавши за Христа, а послије њих Свети мученици.

„Међу њима је Света преподобномученица Харитина, дјевојка која је од свог дјетињства повјеровала у Христа, служила Му свим срцем, свим бићем, свом мишљу, а када је дошло вријеме да своју вјеру посвједочи, када су је прозвали због њене вјере као младу дјевојку, она је посвједочила своју вјеру на најузвишенији начин. У вријеме незнабоштва, паганства, посвједочила је Христа Бога живог Спаситеља нашег и за Њега пострадала, не штедећи своју младост, свој живот и проливање своје крви“.

„Црква која је утемељена на Христу, темељи се, заправо, на Светим апостолима и Светим мученицима, на свима онима који су својом вјером и својим животом посвједочили име Божје у овом свијету. Господ нас је удостојио те части да сви који идемо Његовим путем смо Његови санаследници у свему, Његовог Царства, Његове славе, па, чак, и у томе да будемо судионичари Њему као оснивачу Цркве, као Ономе на Коме се Црква темељи“, казао је Епископ будимљанско-никшићки.

Он је додао да хришћани од давнина практикују да се сабирају на дан Светих мученика. Празник Свете мученице Харитине прослављен је литургијским сабрањем у манастиру Вољавцу, задужбини Светог Стефана Немање, онога који је, истакао је Владика Јоаникије, узор по свему хришћанима из српског рода.

„Није он први српски владар, нити први српски жупан, било их је и прије, али он је заслужио да га прослављамо као првог, јер је утемељио нашу отаџбину на светој, чистој вјери православној о чему свједоче премноге његове задужбине. Једна од њих је и манастир Вољавац поред Бијелог Поља, манастир Рођења Пресвете Дјеве Богородице. Обично се помињу Студеница, Ђурђеви Ступови, мало ко помиње још понеку, али ми треба да знамо да имамо задужбину Светог Стефана Немање, овдје, у Бијелом Пољу. Лимска долина обилује немањићким светињама“.

„Ова светиња је заблистала, послије много вјекова њеног понижења и њеног страдања и, хвала Богу, обновила се трудом добрих Бјелопољаца црква и конак, ова светиња је пропојала. Наша мати Харитина је сада овдје настојатељица, млада монахиња, али вриједна и полетна. Надамо се да ће све бити добро, да ће се она потрудити ради славе Божје, по Јеванђељу Божјем, да ће отворити врата овог светог храма за све који су жељни молитве и службе Богу, да се редовно врше свете службе, монашка послушања и да ова светиња буде на утјеху и њој која овдје живи, која се подвизава и онима који долазе“, бесједио је Његово Преосвештенство.

На крају свог архипастирског слова Владика је закључио да је наш народ везан за цркву, за манастире, а посебно за старе светиње и древне немањићке задужбине, јер народ, по ријечима Владике Јоаникија, добро зна, осјећа и памти да су га оне сачувале у вјери кроз сва мучна и тешка времена наше историје.

„Нека буде срећан имендан нашој сестри мати Харитини, нека је Бог благослови, нека јој дарује снаге, нека иде путем Свете мученице Харитине, а то је пут Божји, да иде стопама Христовим и слави Његово име у све дане свог живота ријечју, дјелом и својим животом“, поручио је Преосвећени Епископ Јоаникије.