Епископ Јоаникије служио Литургију у храму Свете Петке у Расову

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је са свештенством, на празник Преподобне мајке Параскеве - Свете Петке, у суботу 27. октобра 2018, Свету Архијерејску Литургију, у храму који се, у славу ове Светитељке, подиже у Расову код Бијелог Поља.

Епископ Јоаникије служио Литургију у храму Свете Петке у Расову

Сабраним вјерницима ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, који је казао да међу светима који су цио свој живот служили Господу и који су увијек ишли правим Божјим путем, а којих је мали број, Црква Божја прославља Свету Петку Параскеву.

Владика је додао да је она од дјетињства кренула Божјим, истинитим путем, а у нашем роду такви су били Свети Сава, Свети Василије Острошки, Свети Петар Цетињски и други свети, којима је узор била Света Петка Параскева.

„То је наша прича о улози женског и мушког, дакле, и жена може да стекне исту благодат као и мушкарци, као и архијереји, као апостоли. Света Петка се, спремајући цијелог живота своје срце за стан Богу живом, осветила и душом и тијелом. Код њених светих моштију налазе утјеху и исцјељење на хиљаде хришћана, као и код Светог Василија Острошког или код Светог Нектарија Егинског“, казао је Његово Преосвештенство.

Подсјетио је да се у народу стално прича о тој жени, која долази у црно одјевена и лијечи болеснике по болницама и домовима, нарочито, оне који су отписани од љекара.

„Света Петка, врло често, притиче у помоћ и дарује здравље, а што је најважније, својим светим молитвама упућује нас да идемо Божјим путем и својим светим примјером свијетли свима нама. Поживјела је свој живот далеко од овог свијета, трудећи се да се уподоби подвигу Светог Јована Крститеља, па је отишла у зајорданску пустињу, гдје су се подвизавали Свети Јован и Свети пророк Илија, највећи међу подвижницима, који су још овдје на земљи достигли равноангелни живот. Она се њима уподобила, па можемо и за њу рећи да је постигла равноангелни начин живота, свети начин живота, молећи се, не само за себе, него за цио свијет“, бесједио је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Владика је нагласио да је Преподобну мајку Параскеву Бог удостојио такве благодати и милости да помаже свима, да вади из пакла наших грехова, таме, погубљености, да лијечи од разних болести душевних и тјелесних.

„Бог је удостојио због њеног светог живота, нарочито због њеног смирења, а иако је смјестила Господа Исуса Христа у срцу своме, она се стално восхићавала Његовим смирењем, па се упокојила далеко од људи непозната овом свијету. Али, Бог је благоизволио да је објави свима и сви балкански народи и Срби, и Бугари, и Грци својатају Свету Петку, јер сви желе да припада њима и стварно свима она припада. Превазишла је ограничења народа и постала Божји човјек, Божја дјевица, Божја невјеста, невјеста Христова. Увјенчала се Његовим врлинама, Његовим новинама, Његовом мудрошћу, Његовим животом, Његовом славом, постала причасник вјечне и непролазне славе“, закључио је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Он је сабраном народу честитао празник и пожелио да молитве и благослов Свете Петке свима буду на помоћи, нарочито онима који подижу храм Преподобној мајци Параскеви.

Након причешћа вјерних, Епископ Јоаникије је са свештенством благосиљао славски колач. Заједничарење је настављено уз славску трпезу хришћанске љубави.