Прослављена храмовна слава цркве Зачећа Светог Јована Крститеља у Страшевини

У 16. недјељу по Духовима, на празник Светог апостола и јеванђелисте Јована Богослова, 9. октобра 2016, света Литургија служена је у храму Зачећа Светог Јована Крститеља у Страшевини код Никшића.

Литургију је служио протојереј Велимир Јововић, парох страшевински и старотребјешко-кличевски уз молитвено учешће вјерног народа.

Прослављена храмовна слава цркве Зачећа Светог Јована Крститеља у Страшевини

Како је празник Зачећа Светог Јована Крститеља и Претече слава већег броја домаћинстава у страшевинској парохији то се црквена слава храма, са благословом Преосвећеног Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, свенародно прославља у прву суботу или недјељу по празнику.

Прослављена храмовна слава цркве Зачећа Светог Јована Крститеља у Страшевини

Ријечима пастирске бесједе обратио се свештеник Јововић, који је сабране поучавао причом из светог Јеванђеља о талантима. Он је казао да су свети Божји људи, међу којима и Свети Јован Богослов,умножавали од Бога им датеталанте, а они који су за ђаволом ишли убијали су у себи и онај један таланат.

Прослављена храмовна слава цркве Зачећа Светог Јована Крститеља у Страшевини

„Да схватимо и прихватимо, драга браћо и сестре, да у Богу неправде нема, да је Бог све праведно дао и дава и да ће Он судити свим људима праведним судом својим. Највећа одговорност је на нама православним хришћанима који смо у Цркви Христовој, који се зовемо именом Његовим, који смо крштени у име Његово. На нама ће бити највећа одговорност. Ми ћемо дати одговор Богу јесмо ли били захвални и јесмо ли умножили тјелеснеи духовнедарове: дар молитве, милосрђа, милостиње, љубави, чињења доброг дјела, који су превасходни дарови људској души“.

Прослављена храмовна слава цркве Зачећа Светог Јована Крститеља у Страшевини

„Свака професија овог свијета и сваки узраст нас људи дужан је да чини добра дјела, да схватимо и да прихватимо науку Божју да ће Бог само то од нас тражити, не јесмо ли створили неко богатство, ни јесмо ли направили велику кућу, возили лијепа кола и то с благословом да стварамо, не да крадемо, да уцјењујемо, да смо халапљиви и лакоми. Бог ће, првенствено, да тражи јесмо ли били духовни људи, јесмо ли своју душу припремили и везали за Господа“, казао је о. Велимир.

Прослављена храмовна слава цркве Зачећа Светог Јована Крститеља у Страшевини

Он је напоменуо да се Зачеће Светог Јована Крститеља у храму у Страшевини прославило на дан његовог празника, али је, као и претходних година, уприличено,по благослову Владике Јоаникија,да се храмовна слава свенародно прославља и касније.

Прослављена храмовна слава цркве Зачећа Светог Јована Крститеља у Страшевини

„То је велики благослов Божји. Благослов Светог Јована Крститеља је данас са нама и увијек је са нама кад чинимо добра дјела. Данас славимо и Светог Јована Богослова, ученика Христовог који је писао свето Јеванђеље, био веома образован човјек, пун љубави према Богу. Он је онај апостол који је на Тајној вечери, кад се Јуда спремао да изда Христа, кад је уништавао оне таланте које му је Бог дао, он је био онај који је прислонио главу на груди Христове, на срце Христово и поцрпио љубав Божју и милост Божју и који је умножавао таланте“.

Прослављена храмовна слава цркве Зачећа Светог Јована Крститеља у Страшевини

„Свети су умножавали таланте, а они који су ишли за ђаволом, и онај један таланату себи убијали су“, поручио је протојереј Велимир Јововић.

По одслуженој Литургији, у којој је светој Тајни причешћа приступио велики број вјерника, храмовна слава је прослављена благосиљањем и ломљењем славског колача и трпезом братске љубави, која је приређена трудом парохијана и њиховог надлежног свештеника у Парохијском дому у Страшевини.