Недјеља у Бијелом Пољу

У цркви Светих апостола Петра и Павла Литургију је у недјељу, 2. октобра 2016, на празник Светих мученика Трофима, Саватија и Доримедонта, служио јереј Никола Скопљак.

Он је у литургијској бесједи истакао да би било боље сваком створењу и човјеку да се није ни родило него да покуша да понизи Бога.

Недјеља у Бијелом Пољу

"Кажу боље би му било да се није ни родио, нити да је дошао на овај свијет. Свако ко је покушао да понизи Бога у ствари је понизио себе а Бог га је само још више величао и подизао у висине. Када погледамо кроз Свето Писмо и Старог и Новог Завјета, видјећемо доста таквих примјера, између осталог и како је сатана покушао праведног Јова да уништи, да га покори. И онда када је праведни Јов највише патио, он је у ствари тада побјеђивао. А имамо и примјере, с друге стране, када је сатана кушао цара Ирода, а он по својој гордости и по злој савјести је ишао тим путем и покушао да изобрази и Светога Јована Крститеља и Господа Исуса Христа. Међутим, када је мислио да је најјачи, тада је пао и био је најслабији. Ево видите, драга браћо и сестре, примјера како није добро да покушамо да урадимо било шта лоше према Створитељу своме, Дародавцу нашег живота, који нас покреће у овом свијету и животу. А дивно је данас кроз један примјер апостол и јеванђелист Матеј написао о последњем искушењу у низу, којим су покушали да понизе Христа."

"Чули смо када му је пришао један законик да га пита, који је највећи закон Божји. Па погледајте колико је зло у човјеку.Господ који нас је створио из највеће љубави према овом грешнику тражи макар једно добро дјело да би га спасао, а са друге стране човјек тражи било какав и најмањи гријех да би га понизио и осудио на смрт."

Недјеља у Бијелом Пољу

"Међутим, Господ Бог даје одговор на који се нико није надао и послије чега су сви ућутали и нису више имали питања. Одговорио им је да љубе Бога својега, свом душом својом и свом мишљу својом и свом снагом својом, а из ње истекла је друга „Љуби ближњега свога као себе самога“. Како каже Свето јеванђеље управо ова два закона и двије заповијести држе читав свијет небески и земаљски, и на њему су се заснивали сви закони и пророци."

"Ето, драга браћо и сестре, примјера у Јеванђељу које је Господ дао тадашњим законицима, књижевницима и фарисејима, јер су сви они покушали да га за вријеме његовог живота кушају. И онда су се сви сабрали и изабрали једног од њих да му постави то питање, а када им је дао одговор ућутали су за сва времена. И видимо ту да је прва заповијест Богољубље а друга човјекољубље. Каже Свети апостол и јеванђелист Јован да је сваки човјек лажа, ако каже да љуби Бога својега а мрзи брата или ближњега својега, којег види крај себе. У ствари, ова друга заповијест је примјер како да се усавршавамо на земљи за нешто много љепше. Јер ко љуби ближњег задобиће живот вјечни. Како можемо да љубимо Бога којег не видимо а да мрзимо брата поред себе, јер је и он Божије биће. То су примјери а када се каже да љубимо ближњега, питамо се како да га љубимо."

Недјеља у Бијелом Пољу

"Тако да помогнемо брату своме у невољи, да га поучавамо у православној вјери колико можемо и знамо, да слабе тјешимо, горде смиравамо. Е, то је љубав према ближњем и Богу и то је чињење добра. Ако будемо живјели по тим заповијестима Господ ће дати спасење и примити нас у наручје своје и моћи ћемо истински да пјевамо "У име Оца, Сина и Светога Духа, сада свагда и у вјекове вјекова“, бесједио је о. Никола.