Прослављена слава манастира Светог апостола Луке у Жупи Никшићкој

Светом Литургијом, која је служена у параклису Светог Амфилохија Иконијског, ломљењем славског колача и славском трпезом љубави,на празник Светог апостола Луке и Светог Петра Цетињског, у понедјељак 31. октобра 2016, прослављена је слава Жупског манастира.

Прослављена слава манастира Светог апостола Луке у Жупи Никшићкој

Началствовао је архимандрит Исаија (Крговић), игуман манастира Бијела уз саслужење гостујућег свештеника протојереја-ставрофора Велимира Ковача из Гацка и никшићких свештенослужитеља, протојереја: Слободана Јокића, Василија Брборића и Миодрага Тодоровића.

Литургијском проповиједи обратио се о. Исаија, који је честитао празник Светог Луке сабраном вјерном народу, а славу мати Ефимији и сестринству Жупског манастира и бројним свечарима.

Прослављена слава манастира Светог апостола Луке у Жупи Никшићкој

"Многи светитељи који су се подвизавали подвигом, трудећи се да испуне заповијести Божје, јеванђеље Христово, оно што је Господ рекао, трудећи се да живе по њему, борили су се и трудили да послушају ријеч Божју, да изврше ријеч Божју. Послије великог труда, подвигаи мука које су претрпјели они су, каоСвета Марија Египћанка, након што је 17 година провела у пустињи,живјелаод ријечи Божје, није јој више требала храна. Видите, драга браћо и сестре, шта значи ријеч Божја ономе ко слуша, ко се усавршава у њој да чини онако како Господ каже“.

Прослављена слава манастира Светог апостола Луке у Жупи Никшићкој

"Слушао је ријеч Божју и Свети апостол и јеванђелист Лука, записао је свето Јеванђеље и Дјела Светих Апостола, тако да се до дана данашњег чита и слуша ријеч Божја онолико колико нам је потребно, колико човјеку треба у овом свијету, у овом животу, да би живио по ријечи Божјој. Господ оставља своје заповијести да се држе и да се слушају. Оставио је Десет Божјих заповијести свима нама како бисмо живјели како је Богу угодно, а свети Божји људи, који су се трудили, који су се усавршили у ријечи Божјој, они нам помажу, услишавају молитве наше. И данашњи Свети Лука испуњава молбе и молитве наше, помаже болеснима, немоћнима, помаже свима да бисмо осјетили Царства небеског у срцу свом“.

Прослављена слава манастира Светог апостола Луке у Жупи Никшићкој

"Нека Господ молитвама двојице великих светитеља- Светог Луке и Светог Петра Цетињског, кога данас прослављају, нарочито, свечано на Цетињу, гдје су његове свете мошти, управи кораке наше на свако добро дјело, да бисмо сви вршили заповјести Божје. Нека буде на помоћ Свети апостол Лука, срећна слава мати Ефимији и сестринству, да Господ подари сваког добра у изобиљу“, поручио је архимандрит Исаија.

Присутни вјерници који су се припремали за Свето Причешће приступили су светој Чаши. У присуству бројног вјерног народа освештан је и преломљен славски колач и колачи овогодишњих свечара. Молитвено славље настављено је у манастирској гостопримници за трпезом хришћанске љубави.