На Цетињу прослављен празник Светог апостола Луке и Светог Петра Цетињског

Светом архијерејском литургијом, благосиљањем славског колача и славском трпезом хришћанске љубави на Цетињу је данас прослављена слава Цетињског манастира – празник Светог апостола Луке, Светог Петра Цетињског и Светог Петра II Тајновидца Ловћенског.

На Цетињу прослављен празник Светог апостола Луке и Светог Петра Цетињског

Началствовао је Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски господин Амфилохије, уз саслужење господе Епископа: будимљанско-никшићког Јоаникија, пакрачко-славонског Јована и диоклијског Кирила, многобројног свештенства и свештеномонаштва и молитвено учешће вјерног народа сабраног из свих крајева Црне Горе.

На Цетињу прослављен празник Светог апостола Луке и Светог Петра Цетињског

У литургијској бесједи након читања Јеванђеља Владика Јоаникије је рекао да данас славимо тројицу јеванђелиста.

На Цетињу прослављен празник Светог апостола Луке и Светог Петра Цетињског

"Славимо Светог апостола Луку, као ученика Христовога који је написао Јеванђеље о Христовоме животу и дјелима, о Његовоме рођењу, смрти, погребењу и васкрсењу. Славимо Светога Петра Цетињскога, који је још за вријеме свога земаљскога живота називан светим. И Светога Петра Другога, који је тек од скоро почео да се прославља као светитељ, и то онако како је то одувијек био обичај – прво у светињи која му је најближа, овдје гдје се он васпитавао и гдје је столовао и служио“, рекао је Епископ будимљанско-никшићки.

На Цетињу прослављен празник Светог апостола Луке и Светог Петра Цетињског

Он је додао да би, и да није ништа друго урадио до што је васпитао једнога таквога Божјега угодника као што је Петар Други Петровић Његош, само због тога имало разлога да се Свети Петар Цетињски назива светим.

На Цетињу прослављен празник Светог апостола Луке и Светог Петра Цетињског

"А колика је тек светост Светога Петра Цетињскога, који је живио заиста јеванђелски -у сваком погледу за примјер како хришћанин у овом свијету треба да вјерује и шта да ради, како да служи, како да свједочи Јеванђеље. Он је историјска личност првога реда“, казао је Владика Јоаникије.

На Цетињу прослављен празник Светог апостола Луке и Светог Петра Цетињског

Владика Јоаникије је казао да је Свети Петар свој народ носио на својим раменима, као добри пастир.

На Цетињу прослављен празник Светог апостола Луке и Светог Петра Цетињског

"То је радио у тешким временима, бранећи Црну Гору као зеницу славеносерпске слободе. И ослобађајући крајеве око тадашње Црне Горе сањао је о славеносерпском царству, о ослобођењу и уједињењу цијелога Српства, заједно са Карађорђем. Није му лако било од противника, а још му је теже било од својих“, подсјетио је Владика.

На Цетињу прослављен празник Светог апостола Луке и Светог Петра Цетињског

"Он је, заправо, узео свој крст, и ишао за Христом, цијелога себе приносећи Господу. И сам његов земаљски живот је био мучеништво“, казао је Владика Јоаникије.

На Цетињу прослављен празник Светог апостола Луке и Светог Петра Цетињског

Затим је Митрополит Амфилохије у презвитерски чин рукоположио досаашњег протођакона Митрополије црногорско-приморске Игора Балабана.

На Цетињу прослављен празник Светог апостола Луке и Светог Петра Цетињског

Након причешћа вјерних архијереји су благосиљали славски колач.

На Цетињу прослављен празник Светог апостола Луке и Светог Петра Цетињског

Митрополит Амфилохије је Владици Јоаникију поклонио икону Светог Јована Владимира, Владици Јовану реплику подгоричког дискоса, а Епископу Кирилу архијерејске одежде.

На Цетињу прослављен празник Светог апостола Луке и Светог Петра Цетињског

Академику Миомиру Дашићу поклонио је икону Светог Петра Цетињског.

На Цетињу прослављен празник Светог апостола Луке и Светог Петра Цетињског

Потом је у трпезарији Богословије Светог Петра Цетињског приређена славска трпеза љубави.