Обнова јужне куле звоника на Цркви Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу

Радови на обнови јужне куле звоника, на једној о најстаријих цркава у Црној Гори - Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, послије озиданих 19 метара, привремено су прекинути.

Према ријечима Ранка Дамјановића, предсједника бјелопољске Црквене општине, радови су заустављени због нејасноћа око првобитног изгледа бифора, а њихов аутентичан изглед биће утврђен додатним испитивањем конзерваторског надзора.

„Истраживањем, које је у међувремену обављено, установљено је да стубови на бифорама нису постојали, већ само њихове назнаке. Сада је потребно да се истраже лукови изнад прозора, како би се утврдио начин зидања као и њихов изглед, прије претварања у џамију. Ти радови ће бити обављени током сљедеће седмице, послије чега ће активности на обнови бити настављене, казао је Дамјановић.

Обнова јужне куле звоника на Цркви Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу

Висина јужне куле, коју су, иначе Турци порушили у 17. вијеку, биће око 25 метара. Њено зидање у овој фази трајаће до краја јула текуће године, када ће, до допремања звона из Русије, наступити пауза.

„С обзиром на то да је једно од звона тешко више од 800 килограма, мора се сачекати његово постављање помоћу дизалица, а тек онда ће се приступити укровљавању куле, казао је Дамјановић, додајући да се допремање звона очекује у октобру.

До тада ће бити готови резултати ревизионих археолошких испитивања јужног и сјеверног параклиса, како би се установио њихов првобитни изглед, што ће представљати основ за пројектовање и наставак радова на сјеверном параклису, док ће за јужни бити потребно још додатних истраживања. Иначе, пројекат обнове, према нацртима свог оца пок. проф. др Јована Нешковића, урадила је мр Марина Нешковић у сарадњи са арх. Божидаром Журићем, а сагласност за пројекат дао је Завод за заштиту споменика културе на Цетињу. Обнова светиње, под чијим сводом је писана најстарија ћирилична књига – Мирослављево јеванђеље, биће завршена до 2016. године, када се планира прослава великог јубилеја – 820 година од изградње.

За обнову једне од најстаријих Светиња у Црној Гори, као и за изградњу Духовног центра у Бијелом Пољу потребна су велика средства. Вјерници и људи добре воље својим прилозима могу убрзати обнову храма, уплаћујући новчане прилоге на жиро рачун:

525-4251-95, отворен код Комерцијалне банке А.Д. Будва.

Инфо: + 382 69 029 687; + 382 69 091 077.