Посјета Епископа Јоаникија Митрополији неапољско-ставропољској у Солуну

На Михољске задушнице, у суботу, 3. новембра 2018, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије началствовао је Светом Архијерејском Литургијом, у храму Светог великомученика и побједоносца Георгија у Солуну, у Митрополији неапољско-ставропољској, на чијој територији се налази српско војничко гробље Зејтинлик.

Посјета Епископа Јоаникија Митрополији неапољско-ставропољској у Солуну

Преосвећеном Владици су саслуживали: високопреподобни архимандрит Методије, игуман манастира Хиландара, као и клирик Епархије будимљанско-никшићке архимандрит Никифор Миловић, протођакон Владимир Руменић и ђакон Константин Дојић.
Одговарала је пјевница Митрополије неапољско-ставропољске.

Светој Литургији присуствовао је Митрополит неапољски и ставропољски Г. Варнава са клиром своје Митрополије.
По заврешној Литургији госте је са комплексом српског војничког гробља на Зејтинлику упознао чувар овог светог мјеста Ђорђе Михаиловић.

Епископ Јоаникије, потом, је у пратњи домаћина Митрополита неапољског и ставропољског Варнаве, посјетио храм Свете Петке у Неаполису и базилику Светог великомученика Димитрија Мироточивог у Солуну, гдје су се поклонили његовим светим моштима. Старјешина овог храма је Владици Јоаникију и његовој пратњи додијелио миро Светог Димитрија, које се, увијек, скупља на празник Светог Димитрија, а кога су Грци, због новог календара, прославили прије неколико дана.

Такође, Преосвећени владика Јоаникије посјетио је солунски храм у којем се налазе мошти Светог Григорија Паламе, поклонивши се Светитељевим чудотворним моштима, као и цркву Светог Саве и подворје свете царске лавре манастира Хиландара у Солуну.
Ријечима срдачне добродошлице Владику Јоаникија и његову пратњу поздравио је Његово Високопреосвештенство Митрополит  неапољско–ставропољски Г. Варнава, иначе посвједочени пријатељ српског народа и манастира Хиландара који је више пута прикупљао и доносио помоћ за српски народ када је то било потребно. Одликован је од Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја орденом Светог цара Константина.

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије захвалио је домаћинима на могућности да на овај свети дан служе Литургију у храму Светог Георгија у Солуну и на позиву да учествују у великој духовној радости поводом доласка чудотворне иконе Пресвете Богородице Тројеручице из Свете царске лавре Хиландара на Зејтинлик. Копија иконе Богородице Тројеручице ће, у суботу 3. новембра 2018, у свечаној литији бити постављена у трон у Саборни храм Светог Георгија у Неаполију на поклоњење благочестивом народу.