Света Литургија у Саборном храму у Никшићу

У 24. недјељу по Духовдану, 19. новембра 2017, света Литургија одслужена је у Сабором храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Света Литургија у Саборном храму у Никшићу

Началствовао је јереј Остоја Кнежевић, старјешина никшићке Саборне цркве, уз саслужење протојереја: Слободана Јокића, архијерејског намјесника никшићког, Василија Брборића и Данила Зиројевића, те ђакона др Николе Маројевића и Константина Дојића.
Вјерном народу, сабраном на празнични дан у овом светом храму, пастирским словом обратио се началствујући јереј Остоја Кнежевић.

Света Литургија у Саборном храму у Никшићу

Он је у свом обраћању говорио о прочитаним јеванђељским причама о Васкрсењу ћерке Јаирове и исцјељењу болесне жене, два дивна чуда Господа и Спаса нашег Исуса Христа. Па иако, видјевши ова чуда, људи се задивише и прославише Бога, услиједиле су касније и оне ријечи: Распни га, распни.

Такав је карактер људски, бесједио је свештеник Кнежевић, да у једном трену слави Бога, у другом хули на Господа. Такав је и однос између нас људи да своје пријатеље, кад нам чине добро, хвалимо, а ако од њих дожимо неку непријатност, лако почињемо да хулимо на њих.
„Ово Јеванђеље нам говори о неколико важних ствари за нас и за наше спасење – да је Бог увијек са нама присутан и да је Бог свемоћан. Кроз ово јеванђеље се у малом показала сва проповијед Христова, показало се да је Христос Онај Који нас исцјељује од свих наших недуга, тјелесних и духовних, преко исцјељења ове жене, а на крају овог јеванђеља, кроз васкрсење Јаирове кћери, потврђује се шта је главни и суштински смисао Његовог доласка у овај свијет, Његовог рођења од Пресвете Богородице, Његове проповиједи, страдања, Његовог Крста и Његовог Васкрсења“.

„Он, побјеђујући смрт ове дјевојке, свједочи да је дошао на овај свијет да побједи смрт, која је све оне, до Њега, гутала немилосрдно. Тек Христос својим доласком и кидањем окова ада побјеђује смрт. Зато је ово јеванђеље толико значајно и радосно за сваког од нас“, поручио је јереј Остоја Кнежевић.

Света Литургија у Саборном храму у Никшићу

О. Остоја је на крају бесједе најавио да ће у понедјељак 20. новембра у 18 часова у никшићкој Саборној цркви бити служено празнично бденије, поводом празника Светог архангела Михаила, а на дан празника, са почетком у 9 часова, служиће се света Литургија. На празник Светог Нектарија Егинског Чудотворца, у уторак 22. новембра, свештенство ће, у 9 часова, у овом светом храму служити, такође, Литургију, а истог дана у 18 часова Вечерњу са акатистом Светитељу Нектарију Егинском Чудотворцу, чију благодат и силу је, по ријечима о. Остоје, препознало свештенство и вјерни народ овог града, па га с љубављу и молитвеном надом прослављају.

Света Литургија у Саборном храму у Никшићу

Света Литургија у Саборној цркви у Никшићу служиће се и на празник Светог Стефана Дечанског, у четвртак 24. новембра у 8 часова.