Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у 24. седмицу по Педесетници, 19. новембра 2017. године, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови

Вјерном народу, који је молитвено учествовао у евхаристијском сабрању, ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, говорећи о прочитаном светом Јеванђељу, које казује о два чуда Христова - Васкресењу Јаирове кћери и исцјељењу крвоточиве жене, догађајима који су по спољашњим знацима потпуно различити, али су по суштини и садржају исти.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови

Јаир је био угледан човјек, старјешина синагоге коме је ћерка боловала и он је позвао Христа о Коме су само чули да је чудотворац, да исцјељује, да је Његова ријеч силна. Још нијесу знали у правом смислу ко је Он, да је Спаситељ свијета, Син Божји, оваплоћени Богочовјек.

„Шта ће друго несрећни отац него да зове Онога Који исцјељује људске болести, немоћи да дође да помогне његовој кћери. Господ Исус Христос одазове се и крене према кући старјешине јеврејског. Народ иде за Њим, многи желе да га нешто питају, да се с Њим упознају, да Га додирну, много жена, дјеце, сви заједно иду према кући Јаировој“.

„Одједном Исус Христос се окреће, каже: Ко ме се то дотаче? Настаје мук. Свети апостол Петар му говори да је много народа и не могу знати ко га се све дотакао. Међутим, Он прича о неком другом додиру. Господ се окреће и у том моменту јавља се жена која је боловала од тешке болести течења крви. Она се са вјером Њега дотакла. То је био другачији додир, него свих осталих и Господ је осјетио тај додир“, казао је Владика Јоаникије.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови

Болесна жена, истакао је Преосвећени Епископ, својом вјером привукла је Божју милост на себе. У том тренутку је њена престала болест, она је осјетила да је оздравила, те рече пред свима шта јој се догодило.
„А Господ каже: Кћери, не бој се, вјера твоја спасила те је“, бесједио је Владика будимљанско-никшићки.

Пред Јаировим домом, додао је он, Исус Христос затиче кукање и плач, јер је умрло дијете. Господ говори: Није умрла, него спава. Кад су дошли у дом Јаиров Господ и даље говори Јаиру: Не бој се, само вјеруј! Није умрла него спава.

„Потпуно чудно и супротно људском разуму. Вјера понекад изгледа да је супротна од људског разума, на неки начин и јесте, али боље рећи да је изнад људског разума. Отац, вјерујући Његовој доброј ријечи, доброј вољи, ћути. Господ уклони присутни народ, да осим родитеља и својих апостола нико други не присуствује ономе што ће се догодити. Тада рече својим животворним гласом: Дјевојко, устани! И одмах се врати Дух у душу њену и она оживје“.
„Господ је Животодавац, Исцјелитељ, Васкрситељ, а, заправо, врло често нас омета наше схватање, те не можемо да приступимо Господу, зато што смо се оковали у наша схватања рационална, у наш поглед на свијет и ту нема мјеста за Господа. Душа отворена, као што је била отворена душа ове жене, а и Јаира, у том је вјера била главна. Да није вјеровао отац ријечи Христовој сигурно Господ то чудо не би чинио насилно, као што није учинио никакво насиље, већ је само изашао у сусрет вјери оне несрећне жене, којој је дао здравље њеним додиром, поучавајући, заправо, цио народ томе шта је права вјера“, закључио је Његово Преосвештенство владика Јоаникије.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови

Он је сабрани народ поучио да у предстојећим данима празника и слава своје славе прослављају лијепо и са скромношћу, да се Богу моле, да куће окаде, да госте као прави домаћини дочекају и да ни у чему не претјерују.

„Када се састајемо да се још више у љубави и вјери утврдимо и оснажимо, тако треба славити славу“, рекао је Његово Преосвештенство, указујући да се приближава Часни пост, који да нам буде на здравље, на спасење, на исцјељење, охрабрење и умножење љубави, јер је то, нагласио је Владика, циљ поста и Божји благослов.