Празник Преноса моштију Светог великомученика Георгија прослављен у Никшићу

Спомен на Пренос моштију Светог великомученика Георгија и Обновљење храма Светог Георгија прослављен је молитвено у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

Празник Преноса моштију Светог великомученика Георгија прослављен у Никшићу

Свету Литургију је служио протојереј Данило Зиројевић уз молитвено учешће бројног вјерног народа, који је приступио Светом Причешћу.

Спомен Преноса моштију Светог великомученика Георгија Побједоносца - Ђурђиц

Овога дана празнује се пренос моштију Светог Георгија из Никомидије у град Лиду Палестинску, гдје пострада у вријеме цара Диоклецијана. Пред смрт своју Свети Георгије умоли слугу свога да му узме тијело по смрти и пренесе у Палестину, одакле му и мајка родом беше, и гдје имаше велико имање, које раздаде сиромасима. Слуга тако и учини.

Празник Преноса моштију Светог великомученика Георгија прослављен у Никшићу

У вријеме, пак, цара Константина Великог буде сазидан у Лиди красан храм Светом Георгију од стране побожних хришћана, па приликом освећења тога храма пренесу се у њега мошти Светитељеве, и ту сахране. Безбројна чудеса догодила су се од чудотворних моштију Светог Георгија великомученика Христова. (Светосавље „Житија светих“ Аве Јустина)