Вечерња служба са акатистом Светом Нектарију Егинском

На празник Светог Нектарија Егинског, у сриједу 22. новембра 2017. свештенство никшићког намјесништва служило је, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшућу, вечерњу службу са акатистом Светом Нектарију.

Вечерња служба са акатистом Светом Нектарију Егинском

Служили су: протојереј-ставрофор Драган Крушић, протојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки и јереј Остоја Кнежевић, старјешина никшићке Саборне цркве.

Вјерни народ Никшића, сабран на вечерњој служби, изговарао је са љубављу и надом ријечи хвале Светом Нектарију Егинском Чудотворцу, молећи га да нас заштити својим благословом.
Бесједу је одржао свештеник Остоја Кнежевић, који је казао да је Бог кроз историју дао да имамо наше Свете претке, Свете Оце, свету браћу, који су својим животом и дјелима постали истински синови Божји, Његови сарадници на шта нас све Господ призива.

Вечерња служба са акатистом Светом Нектарију Егинском

„Радујемо се, данас, зато што можемо да прослављамо оваквог дивног угодника Божјег, какав је Свети Нектарије Егински Чудотворац. Ова наша вечерашња служба је принос његовој прослави, а евхаристијско богослужење, које смо јутрос служили, је главно у прослави сваког празника и у животу свих хришћана. Богомудри Оци Цркве су имали потребу да светој Литургији приброје и друга богослужења: јутарње, вечерње, акатисти, молебани и други црквени обреди, да бисмо се кроз њих хранили духовним хљебом и да би се радовала душа наша“, казао је о. Остоја.

Сабирамо и радујемо увијек кад су празници, а посебно када славимо светитеље за које можемо рећи да су наши савременици. Кроз историју Цркве, додао је он, бројни су угодници и светитељи Божји, а нама се, због временске дистанце, чини теже да подражавамо њима и њиховим подвизима. Светитељи из нама ближег времена, чине нам се опипљивији и ближи.

„Такав је Свети Нектарије Егински, светитељ 20. вијека, чији је култ тако брзо и широко заживио у цијелој православној васељени. Написао је ону дивну химну Пресветој Богородици, којом смо се духовно хранили у годинама када се наш народ Богу враћао и Цркви, кријепили се њом. Нећемо претјерати ако кажемо да је то, можда, и најљепша химна Пресветој Богородици“.

„Свети Нектарије је велики угодник Божји зато што је ушао у суштину живота по Богу, због чега му је Бог и отворио духовне очи да може да напише такве ријечи и спозна Пресвету Богородицу“, рекао је јереј Остоја Кнежевић.

Вечерња служба са акатистом Светом Нектарију Егинском

Велика је радост, по ријечима о. Остоје, да у Никшићу прослављамо Светог Нектарија Егинског Чудотворца, а нарочито што смо Никшић везивали за њега. Ако Бог да, брзо ће доћи вријеме када ће у овом граду бити подигнут и молитвени дом, посвећен њему у част, у којем ћемо прослављати, на првом мјесту, Бога, а онда и великог Божјег посланика и апостола овог времена Светог Нектарија Егинског.

Након службе вјерни наро је помазиван освећеним јелејем из манастира Светог Нектарија на Егини.