Молитвено прослављен Свети Нектарије Егински

На празник Светог Нектарија Егинског, у уторак 22. новембра 2016, света Литургија служена је у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

Молитвено прослављен Свети Нектарије Егински

Литургију је служио протојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки уз саслужење ђакона Константина Дојића и уз молитвено учешће вјерног народа, који је приступио Светим Тајнама Христовим.

Протојереј Слободан Јокић је у својој бесједи подсјетио на житије великог чудотворца и исцјелитеља Нектарија Егинског у чији спомен и славу је почео да се гради Духовни центар са црквом Светог Нектарија Егинског у Никшићу.

Молитвено прослављен Свети Нектарије Егински

"Пуно је небо светитеља Божјих, пуна је и земља светитеља за које не знамо, јер они ћуте о свом светитељству, ћуте и славе Господа у срцу свом, животом својим, дјелима својим, сусрећу се са Господом у свакој својој мисли, у свом срцу дубоко налазе Господа Који их је створио. Тај сусрет је нешто најдивније што је Бог подарио човјеку. Многи су светитељи које прослављамо у Цркви Божјој, а данас евоједног дивног изданка Божјег - Светог Нектарија Егинског Чудотворца, великог светитеља наших времена и то је још један показатељ да у сваком времену постоје светитељи Божји“.

Молитвено прослављен Свети Нектарије Егински

"Живио је у тешким, страдалним временима и сам био страдалник, али који је волио Господа од свог најранијег дјетињства, свог епископства до упокојења и послије њега, јер и данас, на острву Егини, прославља Господа и Господ прославља њега, дајући му моћ чудотворства. Велики и дивни светитељ са многим врлинама, а с правом је речено да га више од осталогкраси: проста и чиста вјера, смирење и безазленост“, рекао је о. Слободан.

Ту вјеру чисту, јасну, без зазора, без лажи, додао је свештеник Јокић, чувао је Нектарије Егински у све дане живота свога,трпећи много од оних који нијесу били из његовогрода, али и од ближњих својих. Трпио је са смирењем и без осуде, био протјеран са своје епископије да као митрополит живи у једном малом стану и ту је нашао смирење.

Молитвено прослављен Свети Нектарије Егински

"Ћути и крије Свети Нектарије Егински, али Господ открива, ћути и крије своју дубоку молитву и своју дубоку вјеру, али Господ открива, јер не може да се сакрије свјетлост која је упаљена, која гори небеским сјајем“.

"Дао је Бог, драга браћо и сестре, да у ове наше дане, овдје у нашем граду, почнемо једно дјело у спомен и славу овог дивног светитеља. Почео је да се гради Духовни омладински центар са црквом Светог Нектарија Егинског. Да Бог да, и да се помолите Господу, да то дјело изнесемо до краја, да буде на славу Божју, на славу Светог Нектарија.А Свети Василије, заштитник Саборног храма и житеља града Никшића, и Свети Нектарије су у много чему слични“.

Молитвено прослављен Свети Нектарије Егински

"Њихова љубав према Господу, њихова страдања од ближњих, као да су иста, и јесу иста у Господу, а Бог им је дао обојици велики дар чудотворства. И као што код Светог Василија у Острогу притичу хиљаде и хиљаде невољника на исцјељење и Господ их исцјељује молитвама Светог Василија, тако на Егини, том чудесном острву, много народа долази Светом Нектарију и он их исцјељује, подиже их, ослобађа од тешких болести, највише данас од рака, те болести која је завладала и која коси многе животе, па и у нашем граду. И то је један од разлога зашто смо се одлучили и зашто је наш Владика Јоаникије благословио да се овдје подигне црква Светог Нектарија и Духовни центар њему посвећен - да помогне, да исцијели, да ободри нас грешне, слабе и мале“, бесједио је протојереј Слободан Јокић.

Молитвено прослављен Свети Нектарије Егински

По одслуженој Литургији вјерници су помазивани уљем са моштију Светог Нектарија Егинског. Подијељене су и иконице освештане на гробу овог великог Светитеља и Чудотворца кога је Господ обдарио да лијечи најтеже болести о чему свједоче бројна исцјељења пред моштима Светог Нектарија Егинског.