Литургијско сабрање у манастиру Милешева

У 20. недjељу по Духовима,на дан када наша Света Црква прославља Светог мученика Арету, 6.новембра 2016, служена је Света Литургија у манастиру Милешеви.

Светом службом Божијом началствовао је протојереј-ставрофор Мирослав Јосимовић,архијерејски намјесник у Епархији сремско-карловачкој уз саслужење свештенства и монаштва Епархије милешевске.

Литургији је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије, који се сабраном народу обратио архипастирском бесједом. Владика је казао да велику радост увијек представља присуство гостију и драгих пријатеља на светим службама Божијим, јер се на тај начин пројављује саборност у Цркви, у заједници.

Литургијско сабрање у манастиру Милешева

"Данас имамо радост што су нам дошли гости, драги пријатељи: предсједник Општине Рума г.-дин Слађан Манчић са сарадницима, предсједник Црквене општине Манђелос и наш прота о. Мирослав Јосимовић, архијерејски намјесник у Срему. Дошли су да посјете манастир Милешеву, да виде ову светињу. Сви желе да се поклоне светим моштима Светог краља Владислава, гробу Светог Саве и другим милешевским светињама, да се напоје љепотом фресака манастира Милешеве, Бијелог анђела. Оно што нас, драга браћо и сестре, увијек просвећује и радује то су света богослужења, љепота наших светиња, љепота дома Божјег. То нас подиже духовно“.

"Увијек нас радује кад нам дођу људи из далека, из других општина, јер се у томе пројављује саборност у Цркви, у заједници“, рекао је Преосвећени Епископ Јоаникије, додајући да се наш народ треба што чешћепосјећивати и зближавати, да ми упознајемо фрушкогорске светиње, а они из Срема, Војводине да упознају манастир Милешеву, Студеницу, Пећку патријаршију, Косово и Метохију.

Владика је, поучавајући сабрани народ Божји, истакао да се никако не смије заборавити најсветија српска земља – Косово и Метохија и позвао да, на празник Светог Арсенија Сремца, Архиепископа српског, који се прославља 10. новембра, посјете заједно Пећку патријаршију, јер је овај велики јерарх Српске Цркве и насљедник Светог Саве, најприје био сахрањену Пећком храму Светих Апостола, чији је ктитор.

"Границе нам, драга браћо и сестре, врло често, други постављају. Ми се ту многоне питамо, али,не можемо дозволити да нам ико постави границу да не можемо прећи и да заборавимо светиње српског рода, ма гдје оне биле. Доћи ће опет вријеме да се те рампе макну, све је то привремено, само треба издржати, треба истрајати и треба његовати јединство нашег народа“, поручио је Његово Преосвештенство.

Пригодном бесједом сабране је поздравио протојереј-ставрофор Мирослав Јосимовић, свештеник Епархије сремске, преносећи Епископу будимљанско-никшићком и администратору милешевском Г. Јоаникију, присутним свештенослужитељима, монахињама и вјерном народу, благослов свете Фрушке Горе и фрушкогорских манастира који, како је казао о. Мирослав, "дишу као кандило неугасиво вјере наше пред Престолом Бога Живога“.

"Неизмерна је и велика радост у мом срцу и срцима ове браће у Христу, који смо дошли заједно овде на ово евхаристијско, литургијско сабраније, где смо сви заједно сабрани у Христу Господу нашем, под омофором Светог Саве, над његовим гробом, над овом светињом, да учествујемо у овој небеској радости, јер ова светиња за мене је, а верујем и за вас, парче неба овде на земљи“.

"Знамо колику духовну и историјску важност има Милешева, Бели анђео, Свети Сава ине могу да замислим ниједног Србина без имена Светог Саве, без Милешеве и Белог анђела. То је наш печат који нас је запечатио, који нас је описменио и одуховио, који нас је обожио иверујем да ћеони који поштују те светиње и Светитељаотићи тамо где и сам Свети Сава јесте, пред Престо Свевишњег Бога, у Царство небеско где је, како кажу Свети Оци, Сава омиљени светитељ, јер је Господа у срцу свом славио, у души, у телу свом цео свој живот носио на својим монашким плећима, уз радост и славу према Господу Богу нашем“, бесједио је о. Мирослав.