Изложба слика Оксане Сљусаренко у Никшићу

У Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу, у понедјељак 7. новембра 2016, у организацији Епархије будимљанско-никшићке и Црквене општине Никшић, отворена је изложба слика Оксане Сљусаренко, бивше амбасадорке Украјине у Црној Гори.

Изложба слика Оксане Сљусаренко у Никшићу

Поставку изложбе, под називом „Поглед кроз прошлост у садашњост и будућност“ чини четрдесетак радова, инспирисаних љепотом православних храмова.
Изложбу је, у присуству бројне публике, отворио протојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, који је казао да су Оксану Сљусаренко, дугогодишњу пријатељицу и добротворку многих светиња и људи у Црној Гори, надахнуле светиње Србије, Русије, Украјине и Црне Горе, којима она даје сопствени печат.

"Она их украшава и уљепшава. Иако то украшавање има нагласак модернизма она им најприје поштује старину и првобитност као нешто највредније. Кроз њих као да додирујемо носталгично и романтичарско схватање традиције. Кроз њено стваралаштво можемо додирнути и осјетити раздраганост, веселост и различитост боја, украса, дјечје наивности и веселости, осјетити управо блистање невечерње љепоте, освит незалазног дана, ново стварање, коначни спокој“.

Изложба слика Оксане Сљусаренко у Никшићу

"Кроз ову изложбу у Парохијском дому Епархија будимљанско-никшићка и Црквена општина Никшић само настављају дугогодишњу искрену и дубоку сарадњу са нашом пријатељицом, доброжелатељком и добротворком многих светиња и многих људи у Црној Гори којој желимо многаја и благаја љета и много дарова у животу“, рекао је свештеник Јокић.

На бираним ријечима, којима је отворена њена изложба у никшићком Црквено-народном дому, захвалила је Оксана Сљусаренко. Она је, нарочито, заблагодарила Његовом Преосвештенству Епископу будимљанско-никшићком Г. Јоаникију уз чију подршку су настајали изложени радови.

Изложба слика Оксане Сљусаренко у Никшићу

"Слала сам Преосвећеном Епископу Јоаникију слике током рада, јер ми је било јако важно чути његово мишљење. Искрено речено, он је веома упућен у умјетност и критику што је мени пуно значило и давало ми подршку. Кад сам му послала слику Саборног храма у Никшићу, за шта сам осјећала велику одговорност, Владика ме је питао због чега сам га осликала у црвеној боји. Одговорила сам му да је црква за мене као празник, а ја Никшић срећем увијек на световасилијевској литији и празник Светог Василија Острошког, на који увијек долазим код вас“, казала је бивша амбасадорка Украјине у Црној Гори Оксана Сљусаренко.

Она је истакла да је додатан труд окоприпреме слика за ову изложбу уложила захваљујући благослову Високопреосвећеног Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија.Када му је, крајем прошле године показала њен први ликовнирад, Митрополит јој је сугерисаода слика, управо,православне храмове Србије, Црне Горе, Украјине и Русије како би на тај начин скренула пажњу јавности на религију, архитектуру, умјетност и љепоту дома Господњег.

Изложба слика Оксане Сљусаренко у Никшићу

"Хвала свима вама који сте дошли на изложбу, ако вам се не допада нешто од мојих слика извините, али, свака од њих је насликана из моје душе и чистог срца“, поручила је Оксана Сљусаренко.

Вече је пригодним пјесмамаупотпунио хор Преподобне мати Ангелине.