Прослављен имендан Преосвећеног Епископа Јоаникија

Празник Преподобног Јоаникија Великог и имендан Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија молитвено су прослављени у четвртак 17. новембра 2016, у катедралном манастиру Епархије – Ђурђевим Ступовима.

Прослављен имендан Преосвећеног Епископа Јоаникија

Литургијским сабрaњем началствовао је Преосвећени Епископ Јоаникије уз саслужење свештенства и свештеномонаштва Епархије будимљанско-никшићке.

Прослављен имендан Преосвећеног Епископа Јоаникија

Данашњи празник вјерном народу, а нашем духовном оцу Владици Јоаникију имендан, честитао је протојереј-ставрофор Мираш Богавац, архијерејски намјесник бјелопољски, говорећи о Светом Јоаникију Великом, великом подвижнику Божијем који је све у овом животу оставио ради служења Господу.

Прослављен имендан Преосвећеног Епископа Јоаникија

„Сабрали смо се данас у овој светињи рода нашег да се Господу Богу помолимо на овај дивни празник кад наша света Православна Црква прославља Светог Јоаникија Великог, умног светитеља који је живио крајем 8. и почетком 9. вијека, великог ревнитеља за вјеру Христову и великог борца против оних који нијесу поштовали иконе“.

Прослављен имендан Преосвећеног Епископа Јоаникија

„Када описују његов живот кажу да се у младости бавио чувањем стада. Кажу да би се повукао са стране да се Богу моли, а по цио дан би се Богу молио, закрстивши стадо да не направи какву штету. Још за живота је многа чуда чинио, лијечио болесне, изгонио демоне, кротио дивље звијери, чувао, нарочито, од змија. Кад је молитве Богу принио постајао би невидљив за људске очи“, бесједио је свештеник Богавац.

Прослављен имендан Преосвећеног Епископа Јоаникија

Он је у име свештенства и вјерног народа наше Епархије честитао имендан Преосвећеном Владици Јоаникију, пожеливши да му Господ да снаге да долгоденствује на многаја љета.

Прослављен имендан Преосвећеног Епископа Јоаникија

„Владико свети, великог Светитеља име носите. Преподобни Јоаникије Велики је био велики и крупан човјек, велика и крупна личност, такође, је био. Вама је Господ подарио да будете пастир словесног стада, јер у Јеванђељу словесно стадо су хришћани, и да чувате повјерени народ од змија које су се, све су прилике, много умножиле и осилиле“.

Прослављен имендан Преосвећеног Епископа Јоаникија

„Нека Вам Господ Бог подари снаге физичке, а разума имате, обдарио Вас је свим оним што би један Архијереј Цркве требао да има. У име браће свештеника, и у име вјерног народа који је присутан, честитам Вам имендан. Нека да Господ Бог да славите много љета у здрављу и весељу“, казао је протојереј-ставрофор Мираш Богавац.

Прослављен имендан Преосвећеног Епископа Јоаникија

Приређена је трпеза братске љубави.