Духовна трибина "Криза савремене породице“

У навечерје празника Св. Краља Стефана Дечанског, у среду 23. новембра 2016, поводом ктиторске славе манастира Светог Николаја у Бањи код Прибоја, одржана је, у сарадњи са Црквеном општином Прибој, духовна трибина "Криза савремене породице“.

Духовна трибина

Сабрање је поздравио, најприје, протојереј-ставрофор Драган Видаковић, архијерејски намесник прибојски, а скуп, посвећен породици, потом, је благословио, честитајући празник Светог Краља Стефана Дечанског, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије.

Духовна трибина

"Срећан празник Светог краља Стефана Дечанског, великог ктитора манастира Високи Дечани, такође ктитора обновитеља манастира Светог Николаја Чудотворца у манастиру Бањи прибојској, великог мученика светитеља, великог свједока Христовог кога је Господ због његових врлина, због његових заслуга за народ, за Цркву, за вјеру православну, а нарочито због његовог мучеништва, удостојио те слободе, те благодати, милости, свјетлости, да стоји пред престолом Божјим и да нас заступа својим светим молитвама, да чудотвори и да тјеши све који му се моле, који приступају његовој светињи и његовом светом ћивоту“, рекао је Владика Јоаникије.

Духовна трибина

Он је казао да је тема трибине„Породица у савременом свијету“изузетно значајна и нагласио да су многи брачни парови, који су имали тешкоћа у животу и браку, добили утјеху и благослов од Светог краља Стефана Дечанског, без обзира на вјеру коју исповједају.

Духовна трибина

"Свети Краљ је помагао и помаже свима који приступају са вјером да ће им он помоћи. Помагао је православнима и неправославнима, па су многи примили свјетлост вјере православне код његовог ћивота и у ово наше вријеме. И данас је, врло чест случај, да они који различитим поводима долазе на Косово и Метохију и посјећују наше светиње, обасјани љепотом светиња и светошћу Косова и Метохије, примају православље. Много је таквих дивних примјера“, рекао је Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије, позивајући вјерни народ на литургијско сабрање, поводом ктиторске славе, празника Светог краља Стефана Дечанског у манастиру Бања прибојска.

Духовна трибина

Тему духовне трибине и уваженог госта др Влајка Пановића, најавио је протојереј-ставрофор Марко Папић, старјешина храма Васкрсења Христовог у Прибоју.

О савременој породици и ситуацији у којој се она данас налази говориоје специјалиста медицинске психологије др Влајко Пановић, клинички психолог Војно-медицинске академије у Београду.

У програму духовне трибине учествовали су Црквено градски хор Светог кнеза Лазара и КУД "Дабар“ из Прибоја.