Света Архијерејска Литургија у Ђурђевим Ступовима

Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, на празник Светог свештеномученика Атиногена и мученице Јулије, у суботу 29. јула 2017, служио је са свештеномонаштвом Свету архијерејску литургију у катедралном манастиру наше Епархије Ђурђевим Ступовима.

Aрхијерејска Литургија у Ђурђевим Ступовима

Свети свештеномученик Атиноген

У вријеме Диоклецијаново дође у Севастију неки љути мучитељ хришћана Филомарх. И многе хришћане у граду похвата и поби. Кад видје Атиногена и његове ученике, он рече старцу, да принесе жртву идолима, да не погине као што су и други хришћани погинули. Одговори му Атиноген: „о мучитељу, они које ти именујеш погинулим нису погинули него су на небесима и ликују с ангелима." Дирљив је призор био када је једна кошута, коју је милостиви Атиноген својом руком хранио, притекла к њему и видјећи га у биједи сузе проливала. И звјерови су горски имали више сажаљења према мученицима Христовим него незнабошци! Послије тешких мучења, при којима ангел Божји ублажаваше мученике, сви бише мачем посјечени, најприје свештеници и сатрудници Атиногенови, а потом и сам Атиноген, и преселише се у небесну домовину, 311.

Тропар (глас 4):
Био си наследник Апостола престолом и заједничар духом, богонадахнуто дјело си нашао у виђењу духовног узрастања: Због тога си уздизао ријеч истине и ради вјере си до крви пострадао, свештеномучениче Атиногене: Моли Христа Бога да спасе душе наше.