Владика Јоаникије додијелио напрсни крст свештенику Марку Ђурковићу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у недјељу, 23. октобра Свету Архијерејску Литургију у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу. Дугогодишњи свештеник у Никшићу протојереј Марко Ђурковић произведен је у чин протојереја-ставрофора

Преосвећеном владици у Светој архијерејској Литургији саслуживало је неколико свештеника архијерејског намјесништва никшићког, а богослужење су појањем пратили хор Светог новомученика Станка и пјевница никшићког Саборног храма. Вјерном народу ријечима бесједе обратио се Преосвећени владика Јоаникије, говорећи о првосвештеничкој молитви коју је Христос, прије свог страдања, узнио Господу молећи за јединство Цркве Божије.

Владика Јоаникије додијелио напрсни крст протојереју-ставрофору Марку Ђурковићу

“То је била Христова, како је ми у Цркви зовемо, првосвештеничка молитва, јер је Господ вјечни архијереј, вјечни пастир за нас и за овај свијет. Он је принио жртву за нас, искупио наше гријехе и сјединио са Богом, зато Га зовемо првосвештеником. Прије свог страдања узнио је молитву за јединство Цркве и то Свето Јеванђеље читамо увијек када славимо Свете Оце седам васељенских Сабора, који су за историју Цркве веома значајни“, рекао је Његово Преосвештенство, додајући да се прослављање васељенских Сабора везује увијек за недјељу, за дан Христовог васкрсења, када је Господ однио побједу над смрћу и ту побједу својим васкрсењем даровао свима нама.

Молећи се за јединство у Цркви Божијој, наставио је своју бесједу Епископ Јоаникије, Господ је говорио свом Оцу небеском да своје ученике и апостоле обједини и просвети истином Божијом. Божанска истина, нагласио је Преосвећени Владика не дјелује само на ум него и на цијело биће, препорађајући га.

Владика Јоаникије додијелио напрсни крст протојереју-ставрофору Марку Ђурковићу

“Божанска истина није као људска истина, људска правда или неко људско увјерење, него је живоносна и животворна и то је оно што нам треба, драга браћо и сестре. Треба нам да се молимо, али и да тежимо ка истини, ка оној истини која обједињује, која спасава и просвећује и да увијек знамо да је Божански промисао, Божанска истина, Божанска правда изнад људске истине и правде. Треба и да се потрудимо да се саобразимо Господу нашем, Његовој правди и истини, а не да покушавамо да Бога саображавамо својој правди и својој истини, да се, дакле, саобразимо Господу, јер смо по Његовом лику створени и обликовани, а нашој слободи дато је да се вјечно саображавамо са Господом, са Оним Који нас је заволио, са Оним за Којим вјечито трага човјек у овом свијету“, закључио је Његово Преосвештенство.

Празнично богослужење увеличао је чин унапређења у којем је протојереј Марко Ђурковић, дугогодишњи свештеник Црквене општине Никшић произведен у протојереја-ставрофора. Прота Марко је свештеничку службу започео послије Другог свјетског рата и био први свештеник који је у то вријеме рукоположен у Црној Гори. Овом приликом проти Марку Ђурковићу Преосвећени владика Јоаникије је додијелио напрсни крст за часно и одано служење Светој цркви Божијој.

“Благодарећи Господу Богу, Његовој милости и помоћи, благодати Пресветог Духа, Ви сте оче Марко своју свету службу вршили часно и поштено, вјерно, одано и предано Богу и Српској православној цркви. Зато је Света Црква одлучила да Вас данас, ево у навечерје педесетогодишњице Ваше свештеничке службе, произведе за протојереја-ставрофора. Нека Вам овај крст који сте примили, као символ страдања Христовог и символ свештеничке службе, да укрепљење, нека вас Господ обдари добрим здрављем, дугим животом и благословом Вама, Вашој породици и Вашем потомству“, казао је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Владика Јоаникије додијелио напрсни крст протојереју-ставрофору Марку Ђурковићу

Протојереј-ставрофор Марко Ђурковић је у чин свештеника рукоположен 1963. године. Свештенички крст и благодат примио је од сада почившег Митрополита црногорско-приморског Г. Данила Дајковића, који га је најприје поставио за пароха вучедолске и косијеревске парохије. Био је и старјешина манастира Косијерево и то у оном “тужном и ружном времену“ када је манастир припреман за пресељење.

“У никшићку парохију премјештан сам 1971. године гдје сам ево и данас. Током моје свештеничке службе трудио сам се да достојно испоштујем благодат и крст који сам добио. Старији знају да се доста терета поднијело тада у Никшићу, а овом приликом желим да поменем угледног и честитог свештеника протојереја-ставрофора Јагоша Радуловића, који је био понос свештенства. Као млад свештеник од њега сам доста примјера узео и задржао.“

“Овај крст нијесам добио ја сам. Добила су га моја браћа свештеници заједно са мном, добио је мој благородни и лијепи народ никшићки, који ме је у најтежим данима прогона храбрио погледом и ријечима да не паднем и да се не обрукам. Зато свима на томе хвала, а, овим путем, посебно се захваљујем Преосвећеном Епископу Јоаникију и нека му Бог, Свети Василије Чудотворац и светитељи дају снаге и моћи да и даље води повјерену му паству“, нагласио је у свом обраћању протојереј-ставрофор Марко Ђурковић.