Молебан за благословену нову годину

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, у петак, 13. јануара у поноћ (Оданије Рождества), у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу чин благодарења за почетак новог 2012. љета доброте Господње.

Молебан за благословену нову годину

Преосвећеном владици саслуживало је неколико свештеника архијерејског намјесништва никшићког, а вјерницима, који су се сабрали да у овом чину заблагодаре Господу и помоле се за добро здравље, напредак и мир у свијету, обратио се јереј Миодраг Тодоровић, старјешина Саборне цркве.

“Нека је благословена година доброте Господње, Онога Који је једино ново под сунцем. Дошао је у овај свијет и ушао у људску историју Онај Који је истински Бог, Који је једини човјекољубац. И нема веће потврде да је Он, заиста, једини истински човјекољубац, од тога што се Бог удостојио да се загрли се с грешним човјеком, са нама грешнима овдје на земљи, да би нас удостојио да Му, по благодати и ми будемо слични,“, рекао је свештеник Тодоровић.

Молебан за благословену нову годину

Вријеме, овдје на земљи, Господ нам је даривао ради нашег спасења и ради сједињења са Њим. Зато, према ријечима оца Миодрага, године не славимо као проток времена, јер вријеме које није у вјечном наручју Божијем, пролазно је и пропадљиво.

“Постојао је један грчки лажни бог, звао се Хронос или Кронос, који је јео своју дјецу. Оно што је само за вријеме – то вријеме и прогута, а онај ко је за вјечност тај остане, а остане једино у наручју вјечног Бога. Зато је свака нова година, сваки нови дан, нови час и минут, како рекоше и Свети Оци, вријеме спасења. И ову нову годину осјећамо као вријеме које нам је дато да се, као најљепши дар од Бога, обожимо и испунимо радошћу Господњом, да овдје на земљи осјетимо смисао нашег живота, осјетимо ону величину, коју нам је из своје преобилне ризнице Бог даровао. Зато у сваком дану и сваком трену, славимо вјечност и непролазност, славимо Онога Који нам је то подарио.“

Молебан за благословену нову годину

“Култура која се темељи на култу вјечности, на култу самог Христа и Свете Тројице јесте оно што нас оживљава. То је оно ћирило-методијевско насљеђе настављено преко Светог Саве, преко Светог Лазара Косовског, то је косовски завјет, није празан мит или прича, него оно што је утемељено на живом Богу. То је оно због чега и данас трпи и страда наш народ на Косову и Метохији, имајући за кога да страда и кога да посвједочи“, закључио је јереј Миодраг Тодоровић.