Литургија пређеосвећених Дарова и исповијест свештенства на Жабљаку

У понедјељак, 16. марта, на празник Преноса моштију Светог Никифора Цариградског, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки служио је Свету Литургију Пређеосвећених Дарова у храму Светог Преображења Господњег на Жабљаку.

Пређеосвећена Литургија и исповијест свештенства на Жабљаку

Преосвећеном владици је саслуживало свештенство и свештеномонаштво Епархије.

Владика се, у току службе, обратио ријечима архипастирске бесједе, говорећи покајању као свеисцјељујућем духовном лијеку. Он је казао да када се кајемо и покајање Богу приносимо Господ нас тада све прихвата, без обзира на то колики је ко грешник.

„Гријех разара и душу и заједницу, све уништава. Није само што је гријех, него одмах прискаче и ђаво да долије свој отров, мрак, очајање. Што се прије човјек покаје, што се прије обрати Богу то је боље. Осјетљивија душа ће се прије покајати, прије завапити, затражити милост Божју, него она неосјетљива душа, која не разликује шта је гријех, шта правда, шта врлина, шта је зло и добро дјело. У сваком човјеку, увијек, остаје божанствена искра, која га може вратити. Зато имамо обичај, као што је то било од давнина у Цркви Божјој, да се свештеници саберу на исповјест“.

„Данас смо овдје, на Жабљаку, обавили свештеничку исповјест. Свештеници код којих се исповједате, такође, треба да се исповједају. Свако од нас треба да се исповједи, јер свако је подложан гријеху. Свакоме од нас је потребно покајање као лијек, а Господ је Онај Који даје лијек, а све то заједно – наше покајање и Божја милост која притиче, све је то Света Тајна исповјести. Нека буде на радост и на спасење свештеницима и народу који се исповједао. Нека да Господ опроштај грехова свима. Нека нас укријепи у ове свете дане Великог поста да носимо свој крст, да се унапријед обрадујемо празнику Васкрсења Христовог, али и да се припремимо постом, молитвом и покајањем да се поклонимо животворним страдањима Христовим да би нас Господ удостојио да будемо судионици и причасници славе Његовог Васкрсења“, бесједио је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Након службе обављено је годишња исповијест свештенства и свештеномонаштва Епархије, коју су вршили протојереј-ставрофор Радојица Божовић и јеромонах Арсеније, игуман манастира Косијерева.