Годишњица Нато бомбардовања обиљежена и у Никшићу

У Никшићу је парастосом и меморијалним скупом, у суботу 24. марта 2018, обиљежена деветнаеста годишњица НАТО бомбардовања Србије и Црне Горе.

Годишњица Нато бомбардовања обиљежена и у Никшићу

Најприје је, у цркви Светих апостола Петра и Павла, никшићко свештенство служило свету Литургију, а у наставку парастос свим страдалима у бомбардовању, које је трајало 78 дана 1999. године. Литургију и помен, уз молитвено учешће вјерног народа, служили су протојереј Данило Зиројевић и ђакон др Никола Маројевић.

Почаст војницима и невино страдалим цивилима током НАТО агресије одало је Удружење бораца ратова од 1990. Никшића. Меморијални скуп је одржан код споменика Никшићанима и Шавничанима, који су страдали у ратовима од 1990. на подручју Босне и Херцеговине, Хрватске и Косова и Метохије.

Обратио се Блажо Ђурковић, предсједник Удружења, који је казао да се Југославија, прије 19 година, нашла под ударом најмоћније силе у историји цивилизације. Та сурова сила је, по ријечима Ђурковића, игноришући све моралне, етичке и хуманитарне норме, кршећи међународно право о суверенитету држава чланица ОУН, завршавала давно сковане планове.

„Послије два и по мјесеца иживљавања над у свему слабијем противнику, сем у храбрости и моралу, који агресор не посједује и самим тим не цијени, склопљен је међународни уговор са посредовањем и гаранцијом УН. Не само што се тај уговор не поштује, већ је агресор на дијелу територије суверене државе, формирао квази државу“, рекао је Ђурковић.

Он је истакао да су, управо, у Црној Гори пале прве бомбе, прве жртве, дјеца која би данас била зрели људи у фази формирања породица.
„Ране су свјеже и бољеће вјечно, али још више боли цинизам злочинаца, а посебно сервилност њихових, а „наших“ понизних слугу, који нам бране чак и да трагичне, а херојске жртве и симболе наше одбране, обиљежимо и подсјетимо. Труде се и све чине да заборавимо оно што је наш понос, сразмјерно њиховој срамоти. Срамота и није више „срамота“ у земљи која се званично одриче онога чиме се и чиме би се свако поносио и чувао заувијек“, поручио је Ђурковић.

Пошту војницима и невино страдалим цивилима током НАТО бомбардовања СР Југославије одали су чланови породица, представници Удружења бораца и неколико политичких партија.