Друго бденије служено у манастиру Ђурђеви Ступови

У петак, 23. марта, протојереј-ставрофор Драган Ристић је служио Друго бденије у манастиру Ђурђеви Ступови.

Друго бденије у манастиру Ђурђеви Ступови

Бденију је присуствовао и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Сабраним вјерницима ријечима бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, који је казао да је Прво бденије на којем се чита Покајни канон у покајничком тону због пада Адамовог, због наших личних сагрешења, али прожето вјером, надом и та молитва доноси велику утјеху.

„Ово бденије је у другачијем тону, слављеничком. Прослављамо Пресвету Богородицу, славимо зачеће и рођење Христово силом Духа Светог, зачетог у Пресветој утроби Дјеве Богородице, славимо домострој спасења Христовог или Божанско смотреније, Божанско промишљање о роду људском, славимо благодатно заступништво Пресвете Богородице над цијелом Црквом, над свим родовима, над свим домовима, над манастирима, монасима, свештеницима, над породицама, болесницима, над војскама, над свима који иду Божјим путем, који се боре за правду Божју и за спасење своје душе“.

„Ова два бденија, иако су у различитим тоновима, савршено се допуњавају, јер нама је потребно због наших мана, наших грехова да се кајемо и да приносимо покајничке молитве пред Богом, Пресветом Богородицом и свима Светима, пред цијелом Црквом, али нам је, такође, својствено због милости и благодати Божје и Пресвете Богородице, због Њеног заступништва да славимо, да се дух наш укрепљује, оснажује и радује на овом светом и спасоносном путу, а нарочито када прослављамо Пресвету Дјеву Богородицу, када призивамо Њено благодатно заступништво“, рекао је Владика Јоаникије.

На другом бденију, које се увијек служи у петак пете седмице Часног поста, чита се Акатист Мајци Божјој.