Састанак свештенства и свештеномонаштва епархије будимљанско-никшићке одржан на Жабљаку

У понедјељак 26. марта 2018, након одслужене Литургије пређеосвећених дарова, одржан је редовни годишњи састанак свештенства и свештеномонаштва Епархије будимљанско-никшићке на Жабљаку.

Састанком је предсједавао Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Господин Јоаникије. На самом почетку Преосвећени владика је направио пресјек значајнијих догађаја, који су обиљежили црквени живот у протеклој години. Као најважније је поменуо прибројавање лику Светих новомученика Пивских, горњеполимских и величких и канонизацију Светог патријарха српског Пајсија, на прошлогодишњем Светом архијерејском сабору Српске православне цркве.

С радошћу је констатовано да је било неколико рукоположења и монашења у нашој епархији. Посебно је истакнут значај утемељења храма преподобног Макарија у Плужинама и похваљен је труд и подршка коју има Одбор за изградњу овог храма од предсједника општине Плужине г. Мијушка Бајагића.

Што се тиче редовних активности свештенства и свештеномонаштва акценат је стављен на мисионарску дјелатност, посебно на стални контакт са народом. Као приоритет истакнут је рад са дјецом и омладином, гдје се дјелатност свештеника види као сијање на заиста плодној њиви Господњој. Још једном је наглашена улога коју има вјеронаука и православно васпитање у одрастању дјеце и формирању човјекове личности.

Након уводног слова владике Јоаникија, архијерејски намјесници су поднијели годишње извјештаје за своја намјесништва. Потом су свештеници у слободном обраћању наводили неке занимљивости и проблеме са којима се сусрећу у редовном вршењу свештеничке службе. Посебно је примијећено да велики проблем за мисију Цркве представља расељавање са сјевера, чиме се битно смањује број вјерника.