Епископ Јоаникије служио је на Младенце Литургију пређеосвећених дарова у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светих 40 мученика Севастијских – Младенци, у сриједу 22. марта 2017, Литургију пређеосвећених дарова у манастиру Ђурђеви Ступови.

Саслуживало је свештенство архијерејског намјесништва беранског и братија Манастира.

У току Литургије Преосвећени Епископ Јоаникије је у искушеничку расу обукао послушника Бојана, сабрата Манастира.

Светих 40 мученика Севастијских – Младенци

Сви су били војници у римској војци. У вријеме гоњења хришћана под царем Ликинијем, каменовани су, али се камење враћало. Изубијани мучитељи везаше их и бацише у језеро по страшном мразу. Не би ли се ко одрекао Христа, угрејаше купатило поред језера. Један изађе из воде и оде у купатило. Али ноћу с неба паде необична светлост која загреја воду у језеру и с њом 39 венаца који се спустише на главе мученика. Видевши то, један стражар са обале исповеди Христа и уђе у воду уместо издајника, и на његову главу спусти се четрдесети венац. Тада им пребише голени и бацише их у воду. Треће ноћи, месни епископ са народом покупи њихова тела која су светлела као свеће и чесно их сахрани. Ово би 320. године.

Тако страдалници за Христа, увјенчани од Њега, сијају у свијету као светила: Богу вјероваше, Христа исповједише, Духа Светог се не одрекоше, и бише прослављени од свете животворне Тројице, оставивши спомен свога живота на спасење свима који верују у Оца и Сина и Светога Духа.