Света архијерејска литургија у манастиру Бијела

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, служио је на празник Преноса моштију Светог оца Николаја и дан молитвеног спомена Светог пророка Исаије и  Светог мученика Христифора, у уторак, 22. маја 2018, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Бијела.

Света архијерејска литургија у манастиру Бијела

Владици је саслуживало свештенство и свештеномонаштво Епархије.

За пјевницом су одговарале сестре из манастира Подмалинско.

На крају Литургије владика Јоаникије је преломио колач у славу Светог Исаије, који је небески заштитник игумана манастира Бијела архимандрита Исаије (Крговића), и обратио се пригодним словом.

„Свети пророк Исаија је боговидац, он је видио оваплоћење Христово, видио страдање Христово. Назван је петим јеванђелистом зато што је много вјекова прије Христовог оваплоћења, прије Христовог рођења на пророчки начин саопштио људима тајну спасења рода људског. Његове ријечи: Дјева ће затрудњети и родиће сина и даће му име Емануил, што значи с нама Бог, односе се на рођење Христово. Он говори као да је очевидац о ономе што се догодило у будућности, гледано из времена његовог живота, говори о страдању Христовом“, рекао је Владика.

Данас је велики и дивни дан да се споменемо Светих Божјих људи – Светог пророка Исаије и Светог Оца нашег Николаја Мирликијског Чудотворца.

„Да погледамо на њихове животе, а у њима ћемо видјети Бога оваплоћеног Христа Господа и из тога да се поучимо. Сви ми који смо хришћани можемо да идемо тим путем само ако желимо и ако кренемо тим путем и Бог ће нам бити на помоћи. Тај пут није лак, као што није било лако Светом пророку Исаији, ни Светом Николи, нити било ком хришћанину овдје на земљи“, бесједио је Епископ будимљанско-никшићки.

Он је честитао имендан о. Исаији, који се, по Владикиним ријечима, труди и у славу Божју чини све да твори вољу Божју, да врши заповијести Божје.

„Није ни њему било лако кад је овдје дошао на мјесто свето, али које је због људског немара и отпадништва личило на згариште, и он је овдје приложио велики труд, велику жртву да обнови ову светињу, сабрао многе добротворе, приложнике, али то не би имало нарочитог значаја да он није било човјек и честит, и побожан, и карактеран, и трудољубив, и гостољубив. Ево, хвала Богу, ова светиња је процвјетала, пропојала. Нека оца Исаију Господ оснажи и укријепи у годинама његовог будућег живота да учини да ова светиња буде још љепша и славнија, да врати своју првобитну славу“, казао је Владика Јоаникије.