Празник Светог Василија Острошког у гусињској парохији

Великог угодника Божјег Светог Василија Острошког Чудотворца, кога слави сав српски народ и цијела православна васељена, молитвено је прослављен и у Мартиновићима код Гусиња.

Празник Светог Василија Острошког у гусињској парохији

Свету Литургију на дан празника Светог Оца нашег Василија Острошког, на темељима цркве која је раније постојала, а била је посвећена овом Свететељу, у Мартиновићима код Гусиња, служили су: надлежни парох јереј Бојан Радуновић и јереј Жељан Савић, парох трепачко-шекуларски, који је до недавно опслуживао гусињску парохију.

Празник Светог Василија Острошког у гусињској парохији

У молитвеном сабрању учествовао је православни народ овог краја, којима се ријечима бесједе обратио свештеник Жељан Савић.

Славски колач у славу Божју, а у част Светог Василија Острошког, припремила је Александра Гојковић из Велике.

Празник Светог Василија Острошког у гусињској парохији

С обзиром на то да је у овом мјесту већинско албанско становништво, празник је, по ријечима надлежног пароха о. Бојана, прослављен у миру и без икаквих проблема, како и доликује православним хришћанима.

Он напомиње да у народу постоји жеља да се обнови храм Светог Василија Острошког и подсјећа на историјат ове цркве.

Празник Светог Василија Острошког у гусињској парохији

Наиме, постоје документи по којима је Митрополит Митрофан Бан наложио 3. априла 1902. свештенику гусињском Ђорђу Шекуларцу да огради православно гробље и мјесто за цркву, чија градња је почела 1928. а завршена је десет година касније. Освећење је обавио викарни Епископ будимљански Николај Јокановић са свештенством. Према извјештају свештеника Ђорђа Шекуларца из јануара 1940. у Мартиновићима је живјело 154 Срба. Цркву Светог Василија Острошког су 1941. срушили су Албанци.