Прослављена слава храма Светог Николаја који се гради у бањском засеоку Шљеме

У понедељак 22. маја 2017. у цркви Светог Николе у засеоку Шљеме села Копривице у Бањанима код Никшића прослављен је празник Преноса моштију Светог Николаја Мирликијског, слава овог храма у изградњи.

Прослављена слава храма Светог Николаја који се гради у бањском засеоку Шљеме

Свету Литургију служио је јереј Раденко Копривица, парох бањско-рудински уз молитвено учешће сабраних вјерника, припадника братства Копривице и њихових пријатеља. Након свете службе Божје празнична литија је опходила храм, аосвештан је и преломљен славски колач и жито.

Прослављена слава храма Светог Николаја који се гради у бањском засеоку Шљеме

Ријечима бесједе обратио се о. Раденко, честитајући празник свима који су се сабрали да прославе име Божје и Његовог угодника Светог Николаја Мирликијског Чудотворца.

Кум славља био је Марко Гашов Копривица са породицом, а за наредну годину обавезу да буде домаћин преузео је Душан Стеванов Копривица.

Прослављена слава храма Светог Николаја који се гради у бањском засеоку Шљеме

Након Литургије уприличена је трпеза љубави у црквено-народном дому који се гради у непосредној близини цркве.

Братство Копривице слави Светог Николу као крсну славу, он је заштитник њихових породица и домова. У селу Шаке постоји црква која је посвећена Светом Николи, а на Шљемену смо, напомиње Маринко Копривица, предсједник Одбора за изградњу цркве, 2010. године почели радове на подизању храма, који је такође посвећен Светом Николи.

Прослављена слава храма Светог Николаја који се гради у бањском засеоку Шљеме

„Додатну радост овогодишње славе храма причињава то што је црква изграђена и спремна за освештање. Од прошле године смо обавили доста радова: поставили смо подове у цркви; прилогом, трудом и радомнаших пријатеља урађен је прелијеп иконостас. Осим тих радова у цркви које смо завршили урадили смо један црквени објекат за наша будућа окупљања. Ових дана ћемо, ако Бог да, завршити и занатске радове на том објекту“, казао нам је Маринко Копривица.

Прослављена слава храма Светог Николаја који се гради у бањском засеоку Шљеме

Освећење цркве, додао је он, договориће са Епископом будимљанско-никшићким Г. Јоаникијем, са чијим благословом и поуком су предузимали све радове на изградњи храма.

„Дан освећења зависи и од наших могућности. Можда чак и овог љета, ако будемо спремни, освештамо цркву и овај црквени објекат. Том приликом организоваћемо народни сабор и позватипријатеље, кумове, приложнике и све људе који су нам помогли у изградњи, да се сретнемо у братској љубави, да се Богу помолимо и цркву предамо на употребу нашој Српској православној цркви, нашој мајци Цркви“, рекао је предсједник Одбора за изградњу храма.

Прослављена слава храма Светог Николаја који се гради у бањском засеоку Шљеме

Међу значајнијим приложницима Копривица наводи браћу Миљана и Светозара Алексића из Билеће, поч. Горан Табаковић, Бранислава-Бања Бјелицу, фирмуМилић из Подгорице, познати народни гуслар Миладин Пандуровић из Републике Српске је приложио звоно за храм, дуборез на иконостасу урадио је Драган Радовић, столарски дио посла на иконостасу Дејан Савић, иконостас су украсили Андрија Радовић и Радоман Контић, крст Распећа је дјело умјетника Рада Пижурице, док су иконе рад ак. умјетника Милице Перуничић, а њихов приложник је Ђорђије Ђоко Копривица, чувени српски гуслар.

Прослављена слава храма Светог Николаја који се гради у бањском засеоку Шљеме

„Читаво братство им је свима на томе захвално. На дан освећења, у договору са нашим Владиком Јоаникијем, Црква ће им уручити грамате, ми ћемо као домаћини изразити захвалност пригодним поклонима“, казао је Маринко Копривица.

Храм је рађен по пројекту архитекте Слободана Копривице, а неимар је био Вукић Вуле Копривица. Међу највећим донаторима су Бранислав Бањо Бјелица и браћа Миљан и Светозар Алексићи. У току је изградња Црквено - народног дома поред овог Храма који ће служити за народна сабрања.