Представљена књига „Преко прага“ владике Григорија

Меланхоличном збирком 23 приче сабраних у дело Преко прага, које говоре о судбинама младих људи, Владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије Дурић несумњиво улази у ред даровитих босанскохерцеговачких писаца и својом прозом наставља најбољу традицију приповедача на српском језику од Петра Кочића до Зука Џумхура, Ива Андрића или Меше Селимовића.

Представљена књига „Преко прага“ владике Григорија

У организацији Управе храма Светог Саве и издавачке куће Лагуна представљена је нова књига Његовог Преосвештенства Владике захумско-херцеговачког г. Григорија Преко прага у крипти храма Светог Саве 29. маја 2017. године. После отпеваног тропара Светом Вукашину, мученику јасеновачком, у препуној Светосавској крипти, публика је имала прилике да чује критичке осврте Владике будимљанско-никшићког г. Јоаникија; драмског писца, песника и академика Љубомира Симовића; др Данијеле Јелић, професора књижевности на Филолошком факултету у Бања Луци; и аутора књиге Владике Григорија. Кратко се и обратио присутнима власник Издавачке куће Лагуна Дејан Папић, који ј подсетио да је ова књига већ доживела два издања.

Представљена књига „Преко прага“ владике Григорија

Промоцији су присуствовали Епископ источноамерички г. Иринеј Добријевић, Епископ славонскин г. Јован, главни секретар Светог Архијерејског Синода протојереј-ставрофор др Саво Јовић, директор Патријаршијске управне канцеларије протојереј-ставрофор Стојадин Павловић, старешина Саборне цркве у Београду протојереј-ставрофор Петар Лукић, професори Православног богословског факултета Универзитета у Београду др Богољуб Шијаковић и протојереј-ставрофор др Владан Перишић, духовник манастира Рајиновац архимандрит Стефан Шарић, хирург проф. др Предраг Пешко, дипломата Вук Јеремић, прослављени спортисти Дејан Бодирога и Душан Савић, новинари Марина Рајовић Савић и Веља Павловић, глумац Драган Бјелогрлић и многи други.

Представљена књига „Преко прага“ владике Григорија

После две дуже новеле Лазар и Прича о старом краљу, објављене пре више година, писац се у новој збирци окреће судбинама малих људи у свом херцеговачком поднебљу с краја бурног XX века. Када пише о појединачним судбинама савременика, њиховим несрећама, неспоразумима и заблудама, болестима, беди и странпутици, писац издваја најсветлије тренутке њиховог живота и налази најдрагоценије црте њиховог карактера. А кад пише о лопти, смеху, возовима, о бригама, мору или манастирима, Владика оживљава заборављене или испражњене просторе, пределе и расположења свога ратом опустошелог поднебља. Изванредан психолошки портретиста, аутор се у овој књизи уздиже изнад злосрећних подела у народу, прелазећи преко уског и себичног прага своје куће, вере и нације, и даје нам сваким ретком своје прозе на знање да ће се угледати на Андрићеву мисао: Највећа планина коју човек мора прећи је праг његове сопствене куће.

Представљена књига „Преко прага“ владике Григорија

Владика Григорије рекао је да ова књига на један начин представља и његов вапај да се испоштују различитости народа у Херцеговини, које су добре и које не треба потирати. -Подјеле нису добре и мржња која из тих подјела извире и људе дијели, није добра. Оно што сам покушао јесте да ставим мелем на ране тих људи, на њихове очи у којима се види бол и не само на очи, већ на све оно што сачињава човека – душа, дух, тијело, додао је владика Григорије. Према његовим речима, све је рањено у Херцеговини, али ране не морају само да буду ране, већ оне могу бити и прозори за благодат Божју.

Представљена књига „Преко прага“ владике Григорија

Говорећи о својим узорима у књижевности, владика је навео Иву Андрића, као недостижни образац како писати, и Мешу Селимовића, који је рекао да човек може да има само два разлога да пише: један је да је превише амбициозан, а други разлог је ако има нешто да исповеди. -Он није сигурно био од оних који су превише амбициозни, а ја немам храбрости да кажем да нисам амбициозан, али имам храбрости да кажем да имам много тога да исповиједим и да је писање неки облик мог исповиједања, додао је владика Григорије.

Представљена књига „Преко прага“ владике Григорија

Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије рекао је на промоцији да је први утисак који се добија читајући ову књигу ведрина која плени, као и успешно осликани пејзажи ведрих боја, тонова, праћени појем птица, мирисима чемпреса и ливада, што се све уклапа са богослужењем у манастиру Тврдошу. Према његовим ријечима, сва ведрина, лепота, радост и светлост која сија из ове књиге може човека да повуче и ка погрешном закључку, али како се чита књига, сви ти ведри тонови и гласови и пејзажи само служе да читаоце уведу у дубљу тајну. -Служе да нас уведу у то да се дотакнемо људских судбина, да се са њима упознамо, чак и до оног врхунског искуства трагичног, али оне трагедије која је оплемењена вјером, човјечношћу, људскошћу тако да то искуство трагичног заправо још више истиче племенитост, доброту, вриједност и љепоту вјере, рекао је владика Јоаникије.

Представљена књига „Преко прага“ владике Григорија

Академик и књижевник Љубомир Симовић рекао је да књига Преко прага није плод списатељске имагинације, већ је документ и сведочанство о ономе што је писац лично видио и доживио, али у којој је забележио и драматична сведочења која су му други људи као сапутнику, пријатељу или исповеднику током година поверавали.

Представљена књига „Преко прага“ владике Григорија

На крају промоције Владика је прочитао одломак из романа, а потом му је публика прилазила са књигама у рукама, које је он стрпљиво потписивао.

Представљена књига „Преко прага“ владике Григорија

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe