Литургијско сабрање у Ђурђевим Ступовима у Недјељу Свих Светих

У Недјељу Свих Светих, прву по Духовима, и Петровске покладе, 11. јуна 2017, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Литургијско сабрање у Ђурђевим Ступовима у Недјељу Свих Светих

Празник Свих Светих, казао је у архипастирској бесједи Преосвећени Епископ Јоаникије, доживљавамо као наставак празника Свете Педесетнице када је, по обећању Божјем, сишао Дух Свети на Свете апостоле и ученике Господње у виду огњених језика, испунио их својом свјетлошћу, мудрошћу, силом, храброшћу, дао им пуномоћство да проповједају Јеванђеље по цијелом свијету.

Проповјед Јеванђеља, нагласио је Владика, није само ријеч,поука, морално исправљање, него је то продужавање дјела Христовог у сва времена, као што је Господ Исус Христос, вазносећи се на Небо рекао: И, ево, ја сам са вама у све дане до скончанија свијета и вијека.

Литургијско сабрање у Ђурђевим Ступовима у Недјељу Свих Светих

„И још је рекао да ће послати другог Утјешитеља својим ученицима који ће их упутити у сву истину, а тај Утјешитељ је, управо, Дух Свети. Он увијек свједочи о присуству Христовом, он и претходи Његовом доласку, али и свједочи и оприсутњује Га у нама и међу нама“.

„Зато Црква Божја рађа светитеље. Свети апостол Павле, онај који је призван у апостолски лик тек послије силаска Светог Духа, био је задуго један од најревноснијих противник Христа и Цркве, као већина осталих Јевреја, али када га је Господ, видећи честитост његовог срца и заблуду ума, просвијетлио својим Светим Духом он је одмах исповједио име Господње“, казао је Његово Преосвештенство.

Уапостола Павла се Духом Светим уселила права вјера у Христа Господа, а он говори да је наше живљење у Цркви Божјој са свима Светима.

Литургијско сабрање у Ђурђевим Ступовима у Недјељу Свих Светих

„Први хришћани су једни друге називали светима, не светима у оном смислу како то ми људи обично мислимо, да су то чудотворци, апостоли, пророци, него освећеним,а онима који примају Светињу непрестано, који се освећују Светим ТајнамаХристовим и светим врлинама. Онај ко је примио Свето крштење, ко је примио миропомазање, ко се храни Небеским хљебом, прима Свето причешће, каје се за своје гријехе, труди се да се исправља, да свједочи Јеванђеље Христово ријечју и дјелом, тај се стално освећује“.

„Живот у Цркви је заједница Светих и то тако јесте без обзира што и у Цркву долазе грешници, понекад највећи. Дакле, сви треба да се смиримо, да идемо путем Божјим, ми који смо повјеровали и који смо примили Светињу, да идемо путем Светих апостола, оним путем који је потврђен и посвједочен кроз толико вјекова, а то је пут Христов. Дух Свети даје нам снаге да носимо крст свој на том путу, да исповједамо праву, истиниту вјеру и да се, живећи у Цркви, непрестано освећујемо“, бесједио је Владика будимљанско-никшићки.

Литургијско сабрање у Ђурђевим Ступовима у Недјељу Свих Светих

Он је поручио да је око Престола Божјегпревелики број Светих,апостола, пророка, мученика, исцјелитеља, чудотвораца и других свједока Христових, а и ово наше вријеме рађа светитеље.

„Бог је и нас обрадовао и, ево, у ове дане наша Света Црква је препознала да су се Свети мученици Пиве, Велике, Горње Ржанице, дјеца плавског затвора, заиста, овјенчали вијенцима новомученика српских. Они су се прибројали лику Светих новомученика јасеновачких, глинских, јадовинских, пребиловачких и свих осталих које прослављамо као Новомученике.Наш предлог је од Светог Архијерејског Сабора био прихваћен без икакве дискусије, понајвише зато што су видјели ту жртву дјеце невине, на првди Бога побијене као Витлејемски младенци, као и многи други хришћани који су невино пострадали, а са њимањихови родитељи и сродници. Лику Светих архијереја и патријараха српских прибројани су Свети Пајсије пећки патријарх и Преподобни Јаков тумански“.

Литургијско сабрање у Ђурђевим Ступовима у Недјељу Свих Светих

„Црква рађа Свете у свим временима од апостолског доба до дана данашњег, тако ће то бити до скончанија свијета и вијека. Сви који иду путем Божјим, који носе свој крст, који се не одричу Крста Христовог, који славе Пресвету Тројицу Оца и Сина и Светог Духа, призивају у помоћ Пресвету Богородицу, они се непрестано освећују, иду путем Светих и могу се надати свом удјелу међу Свима Светима у Царству Небеском“, закључио је Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије.