Прослављен празник иконе Богородице Пећке у Пећкој Патријаршији

У манастиру Пећка Патријаршија прослављен је молитвено и свечано празник чудотворне Пећке иконе Пресвете Богородице у петак 26. маја 2017.

Прослављен празник иконе Богородице Пећке у Пећкој Патријаршији

С благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства и монаштва Епархија будимљанско-никшићке и рашко-призренске.

Прослављен празник иконе Богородице Пећке у Пећкој Патријаршији

Поред сестринства манастира у светој Литургији молитвено су учествовали вјерници, пристигли из разних крајева српских земаља.

Прослављен празник иконе Богородице Пећке у Пећкој Патријаршији

Владика Јоаникије је сабранима честитао празник Вазнесења Господњег, додајући да у свјетлости великих празника Господњих данас прослављамо и Чудотворну икону Пећке Богородице, која је заштитницa Пећке Патријаршије и цијелог многострадалног рода српског православног на Косову и Метохији, свих православних који јој се обраћају.

Прослављен празник иконе Богородице Пећке у Пећкој Патријаршији

„Једна од најчувенијих икона, послије Свете Тројеручице, је икона Богородице Пећке коју је овој светињи донио Свети Сава. Чудесна је повијест о овој икони, записана је и у њеној служби. Овдје се узносе молитве непрестано, читају акатисти, многи народ из свих крајева српске земље, сви православни долазе и приступају Царици Небеској Пећкој која нас штити својим светим молитвама, нарочито ову свету обитељ“.

Прослављен празник иконе Богородице Пећке у Пећкој Патријаршији

„Пред овом чудотворном иконом молили су се многи свети српски архиепископи и патријарси. Један од њих је био, донекле, заборављен и запостављен, али онога ко је заслужио Божје памћење Црква никада заборавити неће“, казао је Преосвећени Епископ, осврћући се на одлуку Светог Архијерејског Сабора, донијету на овогодишњем мајском засиједању, да се вјечном Сабору светих приброји Патријарх пећки Пајсије Јањевац.

Прослављен празник иконе Богородице Пећке у Пећкој Патријаршији

„Слава Богу, послије толико вјекова, обновљен је култ Светог Патријарха Пајсија Јањевца, оног Светог Патријарха који је био на челу Српске православне цркве између два Патријарха мученика које су Турци побили: Патријарха његовог претходника Јована Кантула, који је задављен код Јени капије у Цариграду и његовог наследника Патријарха Гаврила Рајића, свештеномученика, који је такође, уморен у Бруси као заробљеник од Турака“, рекао је Владика Јоаникије.
У том бурном времену Бог је надахнуо Светог Патријарха Пајсија Јањевца, који се, нагласио је Владика, није латио огња, мача или политике, него светог Јеванђеља Христовог.

Прослављен празник иконе Богородице Пећке у Пећкој Патријаршији

„Сабрао је народ у Цркву, просвећивао га ријечју Божјом, обновио култове Светих Немањића, обновио гробове Светих патријараха и архиепископа у Патријаршији, Патријаршију, такође, обновио, унаприједио оно што је било пропало, вратио првобитни сјај, те су многи дјелови Патријаршије тада и осликани“.

Прослављен празник иконе Богородице Пећке у Пећкој Патријаршији

„Он је канонизовао Светог краља Стефана Првовјенчаног, послије толико времена, написао му прву службу и житије Светог цара Уроша и многе друге дивне ствари учинио. Уздигао српски народ духовно и културно, објединио епископе око Пећког трона, рукоположио Светог Василија Острошког, Преподобног Стефана Пиперског и био им ослонац у борби против унијаћења“, нагласио је Епископ будимљанско-никшићки.

Прослављен празник иконе Богородице Пећке у Пећкој Патријаршији

Просвећен Духом Светим, надарен, прави Христов апостол, истинити наследник Светог Оца нашег Саве Првог архиепископа српског. Свијетла личност у чије вријеме се наш народ, истакао је Владика, сјединио, саобразио са својом светом Црквом.

Прослављен празник иконе Богородице Пећке у Пећкој Патријаршији

„Тада је настала велика обнова на цијелом подручју Српске православне цркве, овдје у Патријаршији, на Косову и Метохији, у Црној Гори, Херцеговини, цијелој Србији све до Фрушке Горе, Славоније и других удаљених српских земаља.
Свјетлост свете Пећке Патријаршије и поштовање према Светом Патријарху било је свенародно, тако да су одмах послије његове смрти сликане иконе. Нађена је његова икона у Равени, овдје у припрати Макаријевој, такође, постоји његова фреска“, казао је Владика будимљанско-никшићки Јоаникије.

Прослављен празник иконе Богородице Пећке у Пећкој Патријаршији

Свети Архијерејски Сабор Српске православне цркве са Његовом Светошћу Патријархом српским Иринејем, озбиљно размотривши овај предлог, прихватили су, благословили, потврдили и унијели у Диптих светих име Светог новопросијавшег Патријарха српског Пајсија Јањевца заштитника ове свете обитељи, велико име Пећке Патријаршије, Српске цркве и српског народа. Његов спомен славиће се 2/15. октобра.