У манастиру Пећка Патријаршија прослављен је молитвено и свечано празник чудотворне Пећке иконе Пресвете Богородице у петак 26. маја 2017.
С благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства и монаштва Епархија будимљанско-никшићке и рашко-призренске.
Поред сестринства манастира у светој Литургији молитвено су учествовали вјерници, пристигли из разних крајева српских земаља.
Владика Јоаникије је сабранима честитао празник Вазнесења Господњег, додајући да у свјетлости великих празника Господњих данас прослављамо и Чудотворну икону Пећке Богородице, која је заштитницa Пећке Патријаршије и цијелог многострадалног рода српског православног на Косову и Метохији, свих православних који јој се обраћају.
„Једна од најчувенијих икона, послије Свете Тројеручице, је икона Богородице Пећке коју је овој светињи донио Свети Сава. Чудесна је повијест о овој икони, записана је и у њеној служби. Овдје се узносе молитве непрестано, читају акатисти, многи народ из свих крајева српске земље, сви православни долазе и приступају Царици Небеској Пећкој која нас штити својим светим молитвама, нарочито ову свету обитељ“.
„Пред овом чудотворном иконом молили су се многи свети српски архиепископи и патријарси. Један од њих је био, донекле, заборављен и запостављен, али онога ко је заслужио Божје памћење Црква никада заборавити неће“, казао је Преосвећени Епископ, осврћући се на одлуку Светог Архијерејског Сабора, донијету на овогодишњем мајском засиједању, да се вјечном Сабору светих приброји Патријарх пећки Пајсије Јањевац.
„Слава Богу, послије толико вјекова, обновљен је култ Светог Патријарха Пајсија Јањевца, оног Светог Патријарха који је био на челу Српске православне цркве између два Патријарха мученика које су Турци побили: Патријарха његовог претходника Јована Кантула, који је задављен код Јени капије у Цариграду и његовог наследника Патријарха Гаврила Рајића, свештеномученика, који је такође, уморен у Бруси као заробљеник од Турака“, рекао је Владика Јоаникије.
У том бурном времену Бог је надахнуо Светог Патријарха Пајсија Јањевца, који се, нагласио је Владика, није латио огња, мача или политике, него светог Јеванђеља Христовог.
„Сабрао је народ у Цркву, просвећивао га ријечју Божјом, обновио култове Светих Немањића, обновио гробове Светих патријараха и архиепископа у Патријаршији, Патријаршију, такође, обновио, унаприједио оно што је било пропало, вратио првобитни сјај, те су многи дјелови Патријаршије тада и осликани“.
„Он је канонизовао Светог краља Стефана Првовјенчаног, послије толико времена, написао му прву службу и житије Светог цара Уроша и многе друге дивне ствари учинио. Уздигао српски народ духовно и културно, објединио епископе око Пећког трона, рукоположио Светог Василија Острошког, Преподобног Стефана Пиперског и био им ослонац у борби против унијаћења“, нагласио је Епископ будимљанско-никшићки.
Просвећен Духом Светим, надарен, прави Христов апостол, истинити наследник Светог Оца нашег Саве Првог архиепископа српског. Свијетла личност у чије вријеме се наш народ, истакао је Владика, сјединио, саобразио са својом светом Црквом.
„Тада је настала велика обнова на цијелом подручју Српске православне цркве, овдје у Патријаршији, на Косову и Метохији, у Црној Гори, Херцеговини, цијелој Србији све до Фрушке Горе, Славоније и других удаљених српских земаља.
Свјетлост свете Пећке Патријаршије и поштовање према Светом Патријарху било је свенародно, тако да су одмах послије његове смрти сликане иконе. Нађена је његова икона у Равени, овдје у припрати Макаријевој, такође, постоји његова фреска“, казао је Владика будимљанско-никшићки Јоаникије.
Свети Архијерејски Сабор Српске православне цркве са Његовом Светошћу Патријархом српским Иринејем, озбиљно размотривши овај предлог, прихватили су, благословили, потврдили и унијели у Диптих светих име Светог новопросијавшег Патријарха српског Пајсија Јањевца заштитника ове свете обитељи, велико име Пећке Патријаршије, Српске цркве и српског народа. Његов спомен славиће се 2/15. октобра.