Епископ Јоаникије на Духовски понедјељак служио Литургију на Полици код Берана

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију другог дана празника Силаска Светог Духа на Апостоле у цркви Свете Тројице у селу Полице код Берана.

Епископ Јоаникије на Духовски понедјељак служио Литургију на Полици код Берана

Саслуживали су свештеници беранско-андријевичког намјесништва и монаштво манастира Ђурђеви Ступови.

Након причешћа вјерног народа, благосиљан је, у славу Свете Тројице којој је посвећен овај храм, славски колач и жито.

Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије честитао је сабранима празник и храмовну славу, ријечима архипастирске бесједе.

Епископ Јоаникије на Духовски понедјељак служио Литургију на Полици код Берана

„На здравље празник Свете живоносне и нераздјељиве Тројице Оца и Сина и Светог Духа. Данас, посебно, у овај понедјељак прослављамо празник Светог Духа. Први дан се поштује као дан Силаска Светог Духа на апостоле и ученике Господње, а други дан се посвећује трећем лицу Свете Тројице Светом и живносном Духу“, поучавао је Владика.

Поједини храмови у нашем народу посвећени су овом празнику, као што је манастир Режевићи, а био је обичај у Грижици код Рожаја да се други дан Тројица народ сабира, па је и тамо подигнута црква Свете Тројице.

Епископ Јоаникије на Духовски понедјељак служио Литургију на Полици код Берана

„Прослављајући Светог Духа, ми, заправо, славимо Свету Тројицу, јер Дух Свети даје пуноћу вјере у Оца и Сина и Светог Духа. Све се запечаћује Светим Духом. Када кажемо у име Оца и Сина и Светог Духа само се још може додати: Амин, да тако буде“, казао је Његово Преосвештенство.

Бог,наставио је Владика, Духом својим Светим оживљава све и сва, даје свакој травци животну силу те се обнавља и подмлађује, сваком живом бићу одређује сврху живота.

„Али, није само то дејство Духа Светог на природу и његова космичка улога, него је Господ Духом својим Светим просвећивао пророке у давна времена те су прорицали о доласку Христовом у овај свијет, умудривао цареве и вође народне те су водили народе, образовали државе, стварали културу“.

Епископ Јоаникије на Духовски понедјељак служио Литургију на Полици код Берана

„Онај ко је био испуњен Духом Светим по природи то је Син Божји Господ Исус Христос Који је опуномоћио своје Свете апостоле, ученике своје силом и дејством и благодаћу Пресветог Духа када их је, пошто их је припремио, научио, приуготовио, оснажио силом Духа свог Светог на дан Педесетнице, на дан Свете Тројице, обукао, као што пише Свети апостол Лука, у силу са висине. То је сила истине, правде, љубави и улио у срца њихова храброст да проповједају Јеванђеље Христово по цијелој васељени“, бесједио је Преосвећени Епископ.

Он је поручио да Свети Дух није само привилегија свештенства, него и цијелог вјерујућег народа, па су врло често и прости људи из народа испуњени Духом Светим, Духом Божје истине, правде и љубави.

Епископ Јоаникије на Духовски понедјељак служио Литургију на Полици код Берана

„У њихова срца, такође, Господ улива храброст да свједоче име Божје као што су Свети великомученици Георгије и Димитрије, Свети великомученик кнез Лазар. У нашем роду српском Бог је изобилно даровао те дарове, јер је Светим Духом Господ подигао Светог Оца нашег Саву првог Архиепископа српског и остале светитеље из рода нашег: Светог Василија Острошког до Светог Владике Николаја, оца Јустина до нових Светих Божјих угодника величких, пивских и горњержаничкихкоје смо ове године прославили“, нагласио је Његово Преосвештенство.

Храмовна слава прослављена је трпезом хришћанске љубави. Кум славља био је Драгослав Ђуришић са свим домаћинствима села Бабино. На братској слози и љубави са којом су припремили данашње славезахвалио им је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.